NUKLEARNI NAPAD JE SPREMAN, PROCURIO TAJNI PLAN UDARA! DŽONG UN DRŽI PRST NA DUGMETU: Ovo je putanja ATOMSKIH RAKETA Severne Koreje na Ameriku! Vojni eksperti: Projektili ne mogu da se obore!
PJONGJANG - Severna Koreja objavila je danas detaljan plan o otvaranju nuklearne vatre na ostrvo Guam u Pacifiku gde se nalaze američke vazdušne i pomorske instalacije, što se smatra najprovokativnijim potezom Pjongjanga do sada!
Ovo je saopštio general Kim Rak Giom, komandant raketnih jednica severnokroejske armije, i dodao da se privodi kraju operativni plan o lansiranju četiri balističke rakete srednjeg dometa Hvasong-12 u pravcu Guama.
Rakete bi bile lansirane preko teritorije Japana u vode oko Guama, malog ostrva sa 163.000 stanovika, na kome se nalazi velika američka vojna baza i 7.000 vojnika. Plan koji podrazumeva da balističke rakete udare u vodu na 30 ili 40 kilometara od Guama.
Japan i Južna Koreja izrazili su zabrinutost i zapretili oštrim reakcijama, ako Severna Koreja lansira rakete prema Guamu. Japan je naveo da će sve rakete koje budu preletele preko njegove teritorije prema Guamu biti sve oborene, dok sa druge strane američki analitičari tvrde da Japan trenutno nema sposobnosti da sruši raketu koja leti nad njihovom teritorijom prema Guamu i da bi raketni sistem Patriot bio neefikasan.
Hwasong-12 - Podaci o raketi " Ubica Guama"
Zameci ove balističke rakete imaju korene u raketi BM- 25 (Hwasong-10) dometa između 2.500 - 4.000 km. Ova raketa prošle godine testirana je osam puta između 15. aprila i 20. oktobra 2016. Samo je uspelo jedno lansiranje obavljeno je 22. juna 2016.
Iz ove rakete izveden je derivat sa oznakom Hwasong 12. Radi se o jednostepenoj balističkoj raketi sa pogonom na tečno gorivo. Prvi put uspešno je testirana 14. maja 2017. godine.
Hwasong -12 svoju javnu premijeru je imao na vojnoj paradi za Dan sunca, 15. aprila 2017. godine. Dosta se spekulisalo da se radi o raketi KN-08, a vozilo za transport je bilo isto kao i za raketu Hwasong-10.
Severna Koreja testirala je Hwasong-12 najmanje četiri puta. Prvi test Hwasong-12 dogodio se 5. aprila 2017. godine, kada je raketa lansirana sa pogona Sinpa u provinciji South Hamgiong u Severnoj Koreji.
Prvi uspešni test Hwasong-12 izveden je 15. maja 2017. godine sa lokacije u blizini grada Kusong u 04:58 po lokalnom vremenu 14. maja 2017. Tokom testiranja, raketa nije direktno ispaljena sa transportno-lansirnog vozila, nego je postavljena na platformu za lansiranje. Na svom 30-minutnom letu, Hwasong-12 je leteo 787 kilometara. Trajektorija ukazuje na to da je raketa mogla da leti oko 4.500 km. Analitičari su predviđali da bi pod domet ove rakete došla američka teritorija Guama, kao i krajnji zapadni vrh Aleutskih ostrva.
Ono na čemu se i danas spekuliše jeste težina bojeve glave. Prema jednoj tehničkoj analizi lansiranja, čitav spektar Hwasong 12 rakete imao bi domet do 3700 km sa nosivosti bojeve glave težine od 650 kg.
Pretpostavka postoji da raketa Hwasong -12 koristi domaći konstruisani i proizveden raketni motor, koji je svoje testiranje imao navodno u martu 2017. Motor je bio primećen na raketama srednjeg dometa KN-11 i KN-15. Veruje se s druge strane da se ovaj motor razlikuje od onog za verzije od KN-08 i KN-14, za koje se veruje da koriste 4D10 motore koji su kopirani od uvoznih ruskih SS-N-6 balističkih raketa podmornica.
Prema rečima korejske Centralne novinske agencije, Hwasong-12 je "sposoban da nosi nuklearnu bojevu glavu velikih dimenzija". Za Hwasong-12 se sugeriše da je u potpunosti različiti dizajn u odnosu druge rakete koje se nalaze u proizvodnji ili razvoju.
Američke snage na Guamu.
Tropsko ostrvo Guam, najveći je od Marijanskih ostrva Mikronezije. Smatra se američkim teritorijem od 1898. Na tom malom ostrvu živi 163.000 ljudi, i nalazi se oko 2000 kilometara istočno od Filipina. Stanovnici Guama su američki građani po rođenju, ali nemaju pravo biranja na američkim izborima. Ostrvom upravlja izabrani guverner i skupština od 15 članova sastavljena od senatora.
Japan je izvršio invaziju na Guam nakon napada na Pearl Harbour 1941. godine, ali je on vraćen pod američku vlast 1944. i postao je velika američka vojna baza.
Guam je bio ključan u američkoj vojnoj strategiji u Korejskom ratu od 1950. do 1953. a važan je bio i tokom Vijetnamskog rata kao baza za strateške bombardere B 52 koji su slati u bombardovanje ciljeva na severu Vijetnama, Laosu, Kambodži i Delti reke Mekong.
Na ostrvu Guam trenutno boravi 7.000 vojnih lica. Većina trupa su pripadnici mornarice i vazduhoplovstva stacionirani u bazi Anderson, gde se osim strateških bombardera B 52 poveremno baziraju u poslednje vreme i B-1 i B-2. Baza je i matična luka za četiri napadne nuklearne podmornice.
Od 2013. u bazi se nalazi raketni sistem za protivraketnu odbranu THAAD, koji bi trebao da brani ostrvo od raketnog napada Severne Koreje.
(Kurir.rs / Andrej Mlakar/Foto Twitter printscreen , AP)