Zdravo, a čuje se!

Urođene srčane mane otkrivaju se još u najranijem detinjstvu i odmah leče. Šum je intenzivan i praćen drugim tegobama kao što je cijanoza ili modrenje tela

Konačno ste, zbog posla, otišli na sistematski pregled. Zdravi ste kao dren. Kad odjednom, doktor je čuo šum na srcu! U šoku ste. Kako to vama da se desi, niste imali nikakve simptome... Da li je razlog vaš način života ili je šum na srcu urođen? Bez brige, to nije ništa opasno. Ako do sada niste imali nikakvih poteškoća, onda je vaša mana bezazlena. Ipak, idite na kontrole kod kardiologa.

Kako kažu stručnjaci, šum na srcu veoma je česta pojava. Najčešće se otkriva još u najranijoj dobi, a može se utvrditi i na sistematskom pregledu ili pregledu zbog bolesti. Lekar stetoskopom sluša srčane tonove, koji su posledica zatvaranja srčanih zalistaka. Ako se zalisci ne zatvaraju pravilno, dolazi do poremećaja protoka krvi, zbog čega se čuje šum. On se meri takozvanom Lavinovom skalom, koja ima šest stepeni. Inače, sam pregled kod kardiologa nije bolan. Podrazumeva slušanje tonova, ehokardiografiju - EKG i ultrazvuk srca. Kako stručnjaci upozoravaju, zanemaren problem na srcu može da dovede do znatnog oštećenja tog organa.

Prema rečima kardiologa, najteže srčane mane su urođene. Obično se otkriju odmah po rođenju. Šum je intenzivan i praćen drugim tegobama, kao što su cijanoza - modrenje tela, nedobijanje na telesnoj težini iako beba jede, zamaranje, ubrzano disanje praćeno čestim respiratornim infekcijama. Takva deca odmah se podvrgavaju terapiji lekovima ili hirurškoj intervenciji. Prognoza je šarolika, neka deca su nakon operacije potpuno zdrava. Na sreću, najmanji je broj dece s kompleksnim srčanim manama, koje zahtevaju nekoliko hirurških intervencija tokom života.

Kardiolozi još navode da bi lekari trebalo da vode računa da bezazleni šum na srcu ne proglase ozbiljnim i time opterete život pacijenta. On tada ima osećaj da je ozbiljno bolestan, što utiče na njegovo ponašanje i način života. Takav čovek može sebi da ograniči fizičke aktivnosti, kao i da tome podredi izbor zanimanja.

Stručnjaci šumove dele na:

• organske - nastaju kao posledica urođenih srčanih mana uslovljenih organskim promenama na srčanim zaliscima ili drugim delovima srca.

• akcidentalne - čuju se u predsrčanom predelu, a ne postoje organske promene na srčanim zaliscima niti drugim delovima srca. Blagog su intenziteta, od jedan do tri stepena. Zastupljeni su kod oko 30-70 odsto zdrave dece. Osnovna karakteristika im je promenljivost, jer se vremenom slabije čuju.

• funkcionalne - javljaju kod „nesrčanih oboljenja“ kao što su povišena temperatura i anemija, kao i kod nekih endokrinih bolesti.