Rusija je jedan od naših najbližih i najiskrenijih prijatelja i zemlja sa kojom Srbija ima stratešku saradnju, rekao je danas ministar za inovacije i tehnološki razvoj u Vladi Srbije Nenad Popović u intervjuu za rusku državnu agenciju Tass, i dodao da je to njegov stav, ali i činjenica koja je dokazana brojnim prijateljskim gestovima Rusije prema našem narodu i državi u prošlosti.
TASS: Vi ste član Upravnog odbora Fonda jedinstva pravoslavnih naroda i član Počasnog saveta Ruske crkve u Beogradu. Vi ste predstavnik onog dela srpskog društva koji posećuje rusku crkvu u Beogradu. Koje mesto zauzima vera u vašem životu? Zašto ste izabrali jedini ruski hram u Beogradu? Da li ovaj izbor ukazuje na vaš poseban odnos prema Rusiji?
- Veliki broj Srba je u prošlosti išao u Rusiju. Moji preci su odlazili u Rusiju još pre 300 godina. Dok se Srbija nalazila pod turskim ropstvom, moj navrdeda, vladika Zaharije, doneo je iz Rusije zvono za pravoslavni hram u našem selu. I veliki broj Rusa je u prošlosti dolazio u Srbiju. Posebno posle izbijanja Oktobarske revolucije. Srbija je tada primila nekoliko desetina hiljada Rusa koji su u njoj pronašli novi dom. Bio je to „cvet“ ruske inteligencije, ljudi koji su ostavili veliki trag u razvoju srpske nauke, kulture, umetnosti. U Srbiji je u to vreme, u Sremskim Karlovcima, osnovana i Ruska zagranična crkva.
TASS: 9. maja u Beogradu je održan marš „Besmrtnog puka“. Vi ste zajedno sa ambasadorom Rusije u Srbiji A. Čepurinom bili na čelu marša sa portretom Vašeg dede. Šta mislite zašto od svih srpskih političara samo ste Vi imali hrabrosti za to?
- Moj deda je bio u partizanima i poginuo je u Drugom svetskom ratu. Baba mi je zarobljena i deportovana u zloglasni nacistički logor u Hrvatskoj, Jasenovac, gde je stradala od ruke hrvatskih nacista. U Srbiji gotovo da nema porodice koja nije izgubila nekog svog u Drugom svetskom ratu. Za mene je marširanje u Besmrtnom puku moralna obaveza. Time pokazujemo poštovanje prema onima koji su dali svoje živote da bismo mi i naša deca danas živeli u slobodi. Da Rusi i Srbi nisu ginuli u Drugom svetskom ratu, svet bi danas bio pretvoren u sistem koncentracionih logora i gasnih komora, prema viziji Adolfa Hitlera i njegovih saveznika. To bi bio svet gde nema mesta za Ruse, Srbe i Jevreje. Nažalost, sve su vidljiviji pokušaji nekih političkih centara da se uloga Rusije i Srbije u Drugom svetskom ratu marginalizuje i zaboravi. Ali marš Besmrtnog puka u Srbiji je svake godine sve brojniji i pridružuje mu se sve veći broj mladih. To je najbolji odgovor svima onima koji pokušavaju da zbog političkih razloga prekrajaju istorijske činjenice. To rade oni koji se stide svoje uloge u prošlosti, a mi se svojom antifašističkom prošlošću ponosimo!
TASS: Vi ste lider Srpske narodne partije (SNP). Ranije ste na ovoj funkciji više puta davali snažne izjave, podržavali srpsku dijasporu u regionu i govorili u znak podrške rusko-srpskom humanitarnom centru. Svaka od ovih izjava u određenoj meri je bila u suprotnosti sa stavom srpske vlade. Kako ste, imajući u vidu Vaše izjave, dospeli u novi kabinet ministara? Smeta li Vam „rusofilska“ prošlost u pro-zapadnom kabinetu gospođe Brnabić? Da li Vas ministarski položaj ograničava „uskim okvirima“ i zabranjuje vam da govorite ono što ste govorili kao lider partije?
Popović: Ova vlada vodi politiku isključivo u interesu Srbije. Zato se ne bih složio sa ocenama da je ona prozapadna jer Vlada odlično razume i podržava razvijanje političkih i ekonomskih odnosa sa Rusijom jer je to upravo u interesu moje zemlje. Kao što sarađujemo i sa zapadnim državama kada je to u interesu Srbije. Rusija je jedan od naših najbližih i najiskrenijih prijatelja i zemlja sa kojom Srbija ima stratešku saradnju. To je moj stav, ali i činjenica koja je dokazana brojnim prijateljskim gestovima Rusije prema našem narodu i državi u prošlosti. Vlada je zahvalna Rusiji i predsedniku Putinu na princpijelnoj podršci našem teritorijalnom integritetu i suverenitetu po pitanju Kosova i Metohije. Zahvalni smo i za podršku po pitanju Republike Srpske. Politika koju zastupa koalicija Srpske napredne stranke predsednika Srbije Aleksandra Vučića i moje Srpske narodne partije, dobila je najveću podršku naroda na izborima. To je politika koja definiše dve veoma važne tačke u odnosima Srbije i Rusije. A te dve tačke su da Srbija nikada neće uvesti sankcije Rusiji i da nikada neće postati član NATO pakta. To je politika koja ima podršku naroda Srbije i koju je Vlada Republike Srbije u obavezi da sprovodi.
TASS: U poslednje vreme na Balkanu se zaoštrava situacija u nekoliko zemalja. Zapad za to optužuje Rusiju. Kako ocenjujete političku situaciju u regionu i koji su njeni uzroci?
Popović: Zaoštravanje situacije na Balkanu je posledica nastojanja NATO pakta i pojedinih zapadnih sila da sve balkanske države uđu u ovaj vojni savez i da time NATO uspostavi punu kontrolu na Balkanu. Tako je i pored protivljenja većine građana Crna Gora ušla u NATO pakt. A sada zapad sličnu stvar pokušava u Makedoniji. Cilj svega ovoga je i da se izvrši dodatni pritisak na Srbiju da promeni svoju politiku vojne neutralnosti. Veliki problem je i proglašenje nezavisnosti lažne države Kosovo, uz podršku NATO zemalja. Na Srbiju se vrši pritisak da to proglašenje prizna i da na Kosovu bude stvorena vojska koja bi bila deo NATO pakta. Još jedan problem koji stvara tenzije jeste pritisak zapada da balkanske zemlje počnu da vode neprijateljsku politiku prema Rusiji i da joj uvedu sankcije. Srbija će nastaviti da vodi samostalnu i nezavisnu politiku ne pristupajući NATO niti bilo kom drugom vojnom savezu. Mi ćemo odoleti pritiscima, sačuvaćemo Kosovo, našu vojnu neutralnost i prijateljstvo sa Rusijom.
TASS: Nedavno ste se sastali sa ministrom Nikiforovim u Moskvi. Kakvo je trenutno stanje rusko-srpske saradnje uopšte, a posebno u oblasti inovacija i tehnologija? Kakve su perspektive saradnje između naših zemalja?
Popović: Srbija i Rusija u ovom trenutku imaju verovatno najbolje političke odnose u istoriji. Naši ekonomski odnosi takođe imaju veliki potencijal za rast, a posebno je taj potencijal veliki u oblastima digitalne ekonomije, inovacija i tehnološkog razvoja. Tu očekujem veliki skok u našoj saradnji u narednih nekoliko godina. Srbija može mnogo da nauči od Rusije o razvoju digitalne ekonomije i njene primene u svim sferama društva. Za Srbiju su značajna iskustva Rusije u razvoju elektronske javne uprave, pametnih gradova, pametnog transporta, izgradnje inovacione infrastrukture. Takođe, želimo bližu saradnju srpskih i ruskih naučno-istraživačkih organizacija i univerziteta, kao što je Univerzitet Inopolis, gde možemo mnogo toga novog da vidimo iz oblasti IT-a, robotike, veštačke inteligencije. Ja u tome vidim budućnost naših odnosa, jer je to budućnost sveta.
TASS: Koje oblasti saradnje između Rusije i Srbije vidite kao prioritete? Koji je sada prioritet? Kako naše zemlje mogu pomoći jedni drugima u sferi visokih tehnologija?
Popović: Na sastanku sa ministrom Nikiforovim dogovoreno je da u narednom periodu bude potpisan Memorandum o saradnji između Srbije i Rusije u oblasti inovacija i digitalne ekonomije. Tim memorandumom biće definisan okvir buduće saradnje dve zemlje, koji bi podrazumevao razmenu iskustava, kadrova, saradnju univerziteta i naučno-istraživačih centara, kao i inovativnih, visokotehnoloških i IT kompanija iz Srbije i Rusije. Takođe je izneta inicijativa da u okviru međuvladinog komiteta za saradnju između Srbije i Rusije bude oformljena Strateška radna grupa na ministarskom nivou, koja bi se bavila razvojem saradnje dve zemlje u oblasti inovacija i digitalne ekonomije. Srbija teži sveobuhvatnoj digitalizaciji i primeni tehnoloških inovacija u industriji kroz proces Industrija 4.0. U tom procesu vidim IT kao instrument za podizanje efikasnosti naše industrije, kao i njeno brže prilagođavanje potrebama tržišta. To je budućnost industrije i tu su nova radna mesta za naše mlade inženjere. Iako postoje mnogo veće države od Srbije u Evropi, smatram da je proces digitalizacije naša velika šansa da uhvatimo korak sa razvijenim evropskim zemljama. Naši mladi stručnjaci pokazuju veliki talenat i želju da se ostvare kao inovativni preduzetnici. A na nama kao državi je da im za to obezbedimo uslove, kroz stvaranje povoljnog inovacionog ekosistema po ugledu na Izrael, Švajcarsku, Finsku, pa i Rusiju. To vidimo kao ključnu šansu za rast domaće ekonomije i podizanje naše međunarodne konkurentnosti. Smatram da Srbija ima naučni i inovativni potencijal da postane lider u digitalizaciji u regionu Balkana. Da bismo ostvarili tu težnju, želimo da sarađujemo sa svima koji su spremni da sa nama podele svoja znanja, iskustva i tehnologije, a posebno sa Rusijom, sa kojom imamo ogroman potencijal u ekonomskoj saradnji u svim oblastima. Srbija ima bescarinske sporazume i sa Rusijom i sa EU koji se odnose i na sektor IT usluga. To omogućava visokotehnološkim i startap kompanijama iz Rusije da dođu u Srbiju i da od Srbije, koja se nalazi u srcu Evrope, praktično naprave bazu za izvoz svojih inovativnih proizvoda u EU po najboljim mogućim uslovima. Isto tako, ministar Nikiforov je pozvao srpske visokotehnološke kompanije da u što većem broju budu prisutne na tržištu Rusije. Uveren sam da će saradnja naše dve zemlje u oblasti inovacija i digitalne ekonomije u sledećih nekoliko godina imati ubrzan rast i da će od toga najveću korist imati upravo građani naše dve zemlje.
TASS
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
KURIR TV VESTI UŽIVO: "Beograd na vodi" na ledu?