HILARI NEPRESTANO OPLAKUJE PORAZ: Nekad se pitam zašto me ljudi toliko mrze
Nesuđena prva američka predsednica Hilari Klinton preuzima u određenoj meri odgovornost za debakl na izborima 2016. protiv Donalda Trampa. Knjigu "Što se dogodilo" CNN je nabavio nedelju dana pre zvaničnog objavljivanja, u kojoj Klintonova nudi objašnjenja za gubitak.
Za nešto kaže da je bila njena krivica, dok sa druge strane tvrdi da na ishod nije mogla da utiče.
"Osvrćem se na sopstvene propuste i greške koje sam napravila, preuzimam odgovornost za sve. Možete lažirati podatke, poruke, kriviti sve što želite, ali ja sam bila kandidat, to je bila moja kampanja, to su bile moje odluke."
Ona priznaje da je pogrešno procenila okolnosti kampanje i protivkandidata. Ipak, ona navodi i to da je joj je šovinizam otežao da dođe do glasača. Pritom je neuvijeno navela ljude koji su sumnjali u njenu kampanju, potpredsednika Džoa Bajdena i senatora Bernija Sendersa.
Sanders je bio njen protovkandidat na predizborima Demokrata. Optužbe da je vrh stranke grubo minirao njegovu kampanju njoj u korist, nije ni pomenula.
Klintonova u knjizi se prezirom govori o Donaldu Trampu, njegovoj kampanji i predsednikovanju. Spominje i supruga Bila, s kojim je u braku "doživela puno, znatno više srećnih trenutaka nego tužnih i žučnih".
"U kampanji 2016. opet sam čula da je to samo brak na papiru", piše ona, dodajući "(on mi ovo čita preko ramena u našoj kuhinji s psima pod nogama i za minut će reorganizovati police za knjige po milioniti put ... ali nemam ništa protiv, jer stvarno voli tu policu). "
Medijsko praćenje njihovog odnosa naziva "fasciniranošću", a za svoju aferu s mejlovima posebno je prozvala Njujork Tajms i nazvala tu novinu kriminalcem koji ponavlja svoje prekršaje. Konačno, pita se zašto se čini da je javnost i dalje ne voli iako je bila i prva dama i senatorka i državna sekretarka i čak dva puta predsednička kandidatkinja.
"Šta me čini takvim gromobranom za gnev? Zaista se pitam", napisala je i ubrzo zaključila: "Mislim da je to delom zato što sam žena." Ovo su već treći njeni memoari. U njima se opisuje kampanja koja nije odgovarala datom trenutku. Ona piše čitataocima da je nakon poraza provela mesece čitajući studije, izveštaje i novinske članke (sve navedene u knjizi) koji nude objašnjenja zašto je njen stil kampanje promašio u jednoj izbornoj jedinici koja je bila i ljutita i razočarana. Knjiga na trenutke deluje poput studentskog rada o iznenađujućem i najtežem gubitku izbora u istoriji.
"Mislim da je pošteno reći da nisam shvatila koliko se brzo promenio svet. Provela sam tradicionalnu predsedničku kampanju s duboko promišljenim politikama i mukotrpno izgrađenim koalicijama, dok je Tramp vodio rijaliti TV šou koji je stručno i nemilosrdno privlačio bes i ljutnju Amerikanaca."
Kao svoje pogrešne procene navodi loš trenutak plaćenih govora na Vol Stritu tamošnjim bankarima nakon finansijskog sloma krajem prošle decenije. Kaže da najviše žali zbog komentara za CNN-u o otpuštanju rudara. Govorila je, naime, da se SAD energetski prebacuje i da će ona kao predsednica "izbaciti iz posla i rudare i rudnike". Svoje korišćenje privatnog servera za mejlove dok je bila u Stejt Dipartmentu, što ju je u kampanji koštalo skandala, nazvala je "glupim" potezom. Međutim, isto kaže da je do napada na nju doveo niz faktora, od kojih su njeni nedostaci samo deo.
U srednjem delu knjige govori o uplitanju Rusije u izbore, čak se i pita da li bi ishod bio drugačiji da je Barak Obama tada snažnije odgovorio na tu situaciju. Na kraju kaže da žali što nije došla u poziciju da se suoči s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
"Ništa me ne bi veselilo više nego da sam mogla da pokažem Putinu da njegovi pokušaji da utiče na naše izbore nisu uspeli. Jasno mi je da on sad uživa u svemu tome, ali on se još nije zadnji nasmejao."
Dalje opisuje euforiju poslednjih 24 sata, nesigurnost i bol u izbornoj noći, pa kako ju je Obama zagrlio i prošaptao joj: "Imaš ovo, tako sam ponosan na tebe." Opisala je da je, dok su čekali rezultate, njen suprug nervozno vrteo cigaretu u ruci. Rekla je i da je na tren odremala, a kad se probudila, raspoloženje u hotelu bilo je sasvim drugačije, tmurnije. Nekoliko sati pošto joj je pohvalio kampanju, kaže, Obama ju je pozvao i predložio joj da čestita Trampu na pobedi.
Za poziv Trampu je napisala da je to bio jedan od najčudnijih trenutaka u njenom životu.
"Čestitala sam Trampu i ponudila se da učinim sve što mogu da bi tranzicija vlasti prošla što blaže", piše ona. "Sve je bilo savršeno lepo i uvrnuto uobičajeno, kao da pozivate komšijz da mu se ispričate zašto ne možete da dođete na roštilj. Srećom pa je bilo tako kratko... Bila sam paralizovana, bilo je tako šokantno." Svojim demokratskim kolegama, najpre Džou Bajdenu, prebacila je da su bili previše kritični prema njenoj kampanji, a poraz je nazvala ponižavajućim udarcem.
(Kurir.rs/Express.hr)
(Foto: Profimedia)