Diverzifikacija ekonomije i otvaranje novih mogućnosti za dinamičan rast društva neohodni su za održivi razvoj Crne Gore. Državljanstvo kroz investicije jedan je od takvih potencijala koji svako treba valorizovati. Naročito imajući u vidu da kao atraktivna turistička destinacija imamo i konkurentnu prednost u brzorastućoj industriji ekonomskog državljanstva, koja po nekim procenama godišnje doseže i do 3 milijarde evra.
Pozitivne modele implementacije programa državljanstva kroz investicije imamo u mediteranskim zemljama, EU članicama, Malti i Kipru. Oba primera ukazuju na otvaranje značajnih novih izvora finansiranja državnog budžeta malih mediteranskih ekonomija i programa koji su vitalni za dinamičan i održiv razvoj društva.
Od kada je 2013. uveo program ekonomskog državljanstva, procenjuje se da je Kipar je prihodovao 4 milijarde evra privlačenjem bogate svetske klijentele koja traži nove mogućnosti globalnog razvoja poslovanja. Kipar omogućava stranim državljanima državljanstvo kroz investicije u nekretnine od 2 miliona evra ili kupovinu državnih akcija i udela u kiparskim kompanijama u vrednosti od 2,5 miliona evra. Na ovaj način značajno je podignuta vrednost nekretnina i obezbeđeni su novi izvori finansiranja državnog budžeta i ekonomije.
Individualni Investitorski Program, naziv pod kojim se realizuje program ekonomskog državljanstva na Malti, zahteva od stranih državljana minimalnu investiciju od 880.000 evra, od kojih većina ide u Malteški Nacionalni Razvojni Fond, koji finansira zdravstvo, obrazovanje i otvaranje novih radnih mesta. Uz to, deo sredstava podrazumeva investicije u državne obveznice i posedovanje ili zakup nekretnina. Procene su Centralne banke Malte da ovaj program već učestvuje sa 2,5% u BDP-u i da doprinosi godišnjem rastu vrednosti nekretnina od 7% .
Crna Gora je sad u poziciji da i sama realizuje značajnu ekonomsku i društvenu korist od uvođenja projekta državljanstva kroz investicije. NATO članstvo i ubrzani proces pristupanja EU predstavljaju značajne dodatne vrednosti koje nas mogu pozicionirati u ovom novom biznisu koji raste sa trendovima globalizacije i migracija. Sigurnost i pristup većem tržištu, uz kvalitet življenja i poreske olakšice, dominantni su u opredeljenju investitora za izbor novog državljanstva.
Geopolitička situacija na Bliskom istoku kao i želja brzorastućeg staleža azijskih milionera za evropskim i zapadnim tržištima doprinosi rastu bogate imigracije. Sve to otvara mogućnost Crnoj Gori da sa kvalitetnim programom državljanstva kroz investicije privuče sveže fondove za postojeću ekonomiju ali i jedinstveni ljudski kapital koji može omogućiti razvoj novih oblika poslovanja. Samo za Kinu podaci pokazuju da je više od 90.000 milionera napustilo ovu zemlje u periodu između 2000. i 2014, a da blizu 50 odsto postojećih planira da napusti zemlju u periodu od 5 godina. SAD, Kanada i Australija su glavne destinacije emigracije bogatih Kineza a kvalitet života, kvalitet životne sredine i obrazovanja ključni faktori pri izboru. Crna Gora kao mediteranska i evropska zemlja, sa dosta očuvanom životnom sredinom i već prisutnim kineskim investicijama i konkurentnim poreskim sistemom može naći prostora za privlačenje bogatih kineskih imigranata. Uz to, omogućava se i internacionalizacija obrazovnog sistema kroz partnerstva sa američkim i britanskim univerzitetima.
Vlada Crne Gore donela je ispravnu odluku u nameri da implementaciju projekta radi sa više kompanija specijalizovanih za ekonomsko državljanstvo.
Potrebno je raditi i na specijalizovanoj instituciji za ovaj projekat, kao i na licenciranju kompanija, advokatskih kancelarija i konsultanata koji bi se bavili promocijom i implementacijom programa. Navedimo primer Kanade, zemlje koja je jedan od lidera u privlačenju ljudskog i ekonomskog kapitala kroz imigracione programe, koja ima posebno Ministarstvo za građanstvo, imigracije i multikulturalizam. Sve to će omogućiti profesionalnost, visoke kriterijume selekcije investitora kao i transparentnost projekta. Sve je vrlo bitno s obzirom na dileme javnosti prema ovakvim projektima. Dileme koje u uspešnim primerima implementacije demantuju ekonomski pokazatelji.
Uz sve ovo, navedeno pozicioniranje u kontekstu državljana sveta može biti značajna dodatna vrednost nacionalnom brendu, posebno iz aspekta turizma i privlačenja novih investicija, vitalnih kategorija naše ekonomije.
Ukazujem i na to da ovakav program ne bi podrazumevao hiljade ili desetine hiljada stranaca koje bi zaplusnule Crnu Goru, već se njihov broj meri stotinama, i to proverenih, kvalitetnih stranih investitora, kao i da se primena programa ekonomskog državljanstva može ograničiti na određen broj godina.
Foto: Profimedia