Lista najtraženijih kriminalaca FBI prvi put je napravljena 1950. godine kako bi se i američka javnost uključila u potragu za zločincima u bekstvu. Od tada do danas na njoj se nalazilo 514 muškaraca i deset žena.
Otela devojku i živu je zakopala
Prva žena na listi najtraženijih kriminalaca Federalnog istražnog biroa. Tačna godina njenog rođenja nije poznata, ali pretpostavlja se da ima oko 75 godina.
Ćerka austrijskih Jevreja, koji su pobegli pred nacistima, rođena je u Hondurasu. U decembru 1968. ona i njen dečko Geri Stiven Krist oteli su 20-godišnju Barbaru Džin Makl i živu je sahranili u šumi kod Atlante.
Od devojčinog oca, bogatog veleposednika, tražili su otkup od milion dolara. Nakon što su dobili novac, dali su policiji dovoljno informacija da nađu Barbarin grob. Pošto su joj dali lekove za smirenje, preživela je 83 sata u mrtvačkom sanduku.
Krist je uhapšen samo 24 sata nakon primopredaje novca, a Ajzenman-Šir je dospela na listu najtraženijih kriminalaca. Uhapšena je tek u martu 1969, nakon što se prijavila za posao negovateljice. Identifikovana je na osnovu otisaka prstiju. Priznala je krivicu i osuđena je na sedam godina, ali je posle tri godine proterana u Honduras.
Osudili je na smrtnu kaznu pa je pobegla iz zatvora
Mari Din Arington koja je umrla pre tri godine je bila druga žena najtraženijih kriminalaca sa liste FBI. Ona i njena porodica su bili poznati kriminalci. Njen sin i kći su bili optuženi da su izveli oružanu pljačku. Decu joj je branio advokat Bob Piers sa Floride. Sin je dobio doživotnu kaznu zatvora se majka Mari odlučila osvetiti advokatu.
Kada je došla u kancelariju našla je samo njegovu asistentkinju Vivijan Riter (37). U ženu je pucala i pregazila ju je nekoliko puta automobilom. Mari je osuđena na smrtnu kaznu, ali je 1969. pobegla iz zatvora. Radila je kao konobarica u Nju Orleansu. Uhapsili su ju dve godine kasnije. Umrla je u zatvoru. Imala je 80 godina.
Oslobodili je svih optužbi
Aktivistkinja za građanska prava Endžela Dejvis (73) predložila je 1970. godine članu afroameričkog pokreta “Crni panteri” da napiše knjigu o uslovima u zatvoru. Avgusta 1970, u neuspelom pokušaju njegovog oslobađanja, došlo je do pucnjave u sudnici između njegovog brata i policije. Četiri osobe su poginule, a Dejvisova je optužena da je nabavila oružje.
Tako je dospela na spisak najtraženijih kriminalaca. Nekoliko nedelja kasnije uhapšena je zbog saučesništva u terorizmu. Godine 1972. oslobođena je krivice po svim tačkama optužnice.
Sama se predala
Studentkinja prava (75) iz Viskonsina tri godine je bila na listi najtraženijih kriminalaca FBI (1970-1973). Bila je vođa radikalne revolucionarne organizacije “Weather Underground”, koja je propagirala komunizam, sarađivala s “Crnim panterima” i izvršila bombaški napad na vladinu zgradu.
Odgovorni su za napad na američki Kapitol, Pentagon i više policijskih stanica u Njujorku.
Dornova se prela policiji i odležala je nepunih godinu dana zatvora. Danas radi na Pravnom fakultetu Severozapadnog Univerziteta u Čikagu.
Krale municiju i opljačkale banku
Početkom 70-tih godina dvadesetog veka bile su na listi FBI.
Kao članice radikalne grupe organizovale su proteste protiv Vijetnamskog rata. Delile su sobu na Univerzitetu Brandajz u Masačusetsu.
Pauer i Saks (obe rođene 1949) upale su u sedište Nacionalne garde u Masačusetsu i ukrale veliku količinu municije, u nameri da naoružaju pokret “Crni panteri”. Tri dana kasnije, opljačkale su banku, a jedna od njihovih saučesnica ubila je policajca.
Saksova je bila u bekstvu sve do 1975, a uhapšena je u Filadelfiji. Osuđena je na sedam godina zatvora.
Htjela da raznese zatvor
Vilmot se našla na listi najtraženijih kriminalaca 1987. godine. Ona i njen suprug Klod Danijel Marks planirali su da dignu u vazduh zatvor u Kanzasu kako bi oslobodili portorikanskog borca za nezavisnost po imenu Oskar Lopez Rivera.
Pošto su obezbedili lažni identitet, skrivali su se do 1994, kada su se predali policiji.
Vilmotova je osuđena na tri godine zatvora, a njen suprug na šest.
Na poternici bila samo 24 časa
Šontej L. Henderson (34) bila je na listi najtraženijih kriminalaca 24 sata, zato što je 2006. ubila supruga u kolima.
Imala je 23 godine kada je osuđena na deset godina zatvora, nakon što su advokati iskoristili pravo na blažu kaznu zbog olakšavajućih okolnosti.
Ipak, moraće da odleži 17 godina, zato što je, osim za ubistvo, osuđena i za posedovanje vatrenog oružja. Biće oslobođena tek 2024.
Ne može dobiti smrtnu kaznu
Tridesepetogodišnja Brenda Delgado dospela je na listu u aprilu 2016, nakon što je optužena da je platila ubistvo zubarke Kendre Hečer iz Dalasa, nove devojke njenog bivšeg dečka. Posle ubistva je pobegla u rodni Meksiko, ali je istog meseca uhapšena na severu zemlje i izručena SAD.
U zatvoru u Dalasu čeka suđenje, ali se već sada zna da neće biti osuđena na smrt zato što to sprečava sporazum o izručenju zločinaca koji su potpisale SAD i Meksiko.
Kurir.rs/24 sata.hr
Foto: Youtube screenshot/ichimarusan378