BEOGRAD - Srbija je kao kazan!
Ali kazan u koji niko ne ubacuje ni šargarepu, a bori se za kutlaču!
Ekonomista Miodrag Zec, profesor Filozofskog fakulteta, ovako opisuje situaciju u kojoj se nalazimo, kao i činjenicu da država, po svemu sudeći, nema para da isplati penzije:
- Na kraju svakog dana svaki građanin duguje pet dolara više! Nema para za penzije? Nema! Ali dobili smo ih?! Gde su? Sistem ima pantljičaru, što više jede, sve je mršaviji! Hajde da oporezujemo bogate, jer imamo fiskalnu politiku koja njima najviše pogoduje. Oni su povlašćeni, a nismo privukli ni investitore niskim porezima. Povećajte im poreze i biće za penzije.
♦ Da li je država u bankrotu?
- Nije jer ima resurse. Mi uvek pravimo kuću koja je veća od mogućnosti, potreba, bez fasade, večito nedovršena, a temelji su na klizavom terenu. I stalno raspravljamo koje će boje biti fasada, a temelji klize. Moramo da se vratimo na početak i da konstruišemo nešto moguće. Država se prema svojim građanima ponaša nasilnički! Pa, ovde je izvaditi ličnu kartu teže nego preći Kajmakčalan! Ukinite besmislene propise. Ovde se pravi država koja maltretira građane. Kao da zakone prave sa idejom „građanima majku majčinu“...
♦ Šta prvo uraditi?
- Političari ovom narodu treba da kažu: Para nema, ali možda će ih biti ako uradimo to, to i to... A ne da zveckaju kasicom-prasicom i otimaju nam i ovo malo što je ostalo. Ovde se ne pravi novo, već se raspodeljuje staro. Ovde se smatra da je sve rešeno kad neki ministar ode da donese neki novac. I onda na svakom aerodromu pominju po milijardu. Po tim obećanjima već je trebalo da dobijemo sto milijardi!
(O. N.)
Penzije za pevaljke
♦ Kako rešiti javnu potrošnju?
- Ne možemo linearno smanjiti plate i penzije, ali možemo da odredimo ko je u administraciji potreban, a ko sve treba da zaista prima penziju. Ko ima četiri godine radnog staža, a ko 40. A ne da svaka pevaljka ima nacionalnu penziju, a kontrolor letenja 10 plata predsednika države. To je početak stvaranja sistema.