Godišnjica

NAJVEĆI USPESI RUSA U SIRIJI: Ušli su pre dve godine i ostvarili 4 velika cilja

Foto: Reuters

Navršava se tačno dve godine otkako su Vazdušno-kosmičke snage Rusije, na poziv zvaničnih vlasti u Damasku, započele vazdušnu operaciju u Siriji. U tom periodu ruska armija je uspela da preokrene tok borbe i nanese jak udarac terorističkim grupama.

Od početka vojne operacije 30. septembra 2015. godine Rusija je uspela da ispuni nekoliko strateških zadataka: da se vrati na Bliski istok kao ključni igrač, da zadrži na vlasti legitimnu vladu u Damasku i da oslobodi veći deo teritorije te zemlje, ali i da pokaže svetu mogućnosti Oružanih snaga RF i svoje vojne tehnike…

Ruska avijacija je u tom periodu izvela više od 30.600 borbenih letova i izvršila je više od 92.000 napada na teroriste, njihove položaje i objekte. Likvidirano je više od 53.000 militanata i uništeno je skoro 97.000 objekata, uključujući komandne punktove, kampove za obuku terorista, skladišta goriva i municije, infrastrukturne objekte, rafinerije i naftna polja. Time su presečeni glavni izvori finansiranja terorista.

NAJVEĆI USPESI RUSA U SIRIJI: Ušli su pre dve godine i ostvarili 4 velika cilja Izvor: Youtube

Kada su Vazdušno-kosmičke snage Rusije ušle u Siriju, sirijska vojska se nalazila u veoma teškom položaju. Različite militante grupe kontrolisale su veći deo teritorije te zemlje. Danas je ta slika sasvim drugačija — oslobođeno je 87,4 odsto teritorije Sirije i više od 2.200 naselja.

Očekuje se da će do kraja ove godine vladine snage potisnuti teroriste sa istoka Sirije i da će ID prestati da postoji kao vojna struktura.

„Setimo se u kakvim uslovima je Rusija ušla u tu operaciju — 2015. godine postojala je kriza sirijske državnosti, nizali su se brzi uspesi ID-a, koji je uništavao i tzv. umerenu opoziciju, ređali su se uspesi radikalnih grupa poput Nusra fronta. Planirano je da se nad Sirijom uvede bespilotna zona. To bi dovelo do brzog pada Asada, ulaska ID u Damask. Osim toga, to bi bilo i ’opipavanje pulsa‘ Rusije, jer bi bespilotna zona bila i nad našom bazom u Tartusu. Amerikanci kao da su pitali: ’Šta ćete vi uraditi u takvoj situaciji?‘. Ako se bespilotna zona može uspostaviti nad ruskom bazom, onda se možda može približiti i granicama Rusije?! Upravo u takvim uslovima Rusija se odlučila za vojnu operaciju“, podseća naučni saradnik Instituta za probleme međunarodne bezbednosti Ruske akademije nauka Aleksej Fenjenko.

NAJVEĆI USPESI RUSA U SIRIJI: Ušli su pre dve godine i ostvarili 4 velika cilja Izvor: Youtube

Uprkos tome što je Barak Obama verovao da će se Rusi „zaglibiti u sirijskom sukobu“, Rusija je izvojevala pobedu. Vladimir Putin je za dve godine operacije VKS u Siriji ispunio sve svoje ciljeve. Prvo, Rusija je postala jedan od ključnih igrača na Bliskom istoku. Drugo, Bašar el Asad je ostao na vlasti zahvaljujući ruskoj podršci, a veći deo zemlje je oslobođen. Treće, Putin je u Siriji testirao najnovije rusko naoružanje i vojnu tehniku u realnim borbenim uslovima, a njihova efikasnost je podstakla potražnju za ruskim sistemima i ojačala liderstvo Moskve na svetskom tržištu oružja. Četvrto, ruska vojska je pokazale svoju borbenu spremnost i sposobnost „baratanja“ visokopreciznim oružjem u realnim borbenim uslovima. Operacija u Siriji omogućila je Ministarstvu odbrane Rusije da proveri borbenu spremnost praktično svih vojnih pilota — borbeno iskustvo steklo je 86 odsto pilota VKS Rusije.

Osim toga, Rusija je dobila svoju prvu avio-bazu u inostranstvu nakon raspada SSSR-a.

Analitičari ističu da je ruska vojska stekla dragoceno, neprocenjivo iskustvo, a testirane su i avijacija i druga vojna tehnika, što je Rusima omogućilo da uvide prednosti i nedostatke i da je još bolje unaprede.

„Za samo dve godine sačuvana je vlast legitimnih vlasti, vraćena je kontrola nad većim delom zemlje. Rusija se vratila kao aktivni igrač na Bliskom istoku, a taj status je u tom regionu izgubila još sredinom sedamdesetih godina prošlog veka. Uspela je i da zaustavi stvaranje neprijateljske koalicije i da stvori svoj pregovarački format, mislim na astanski format. Rusija je pokazala da je sposobna da sprovede globalne vazdušne operacije daleko svojih granica i lišila je SAD monopola nad njima“, dodao je Fenjenko.

Američki „Forbs“ komentariše da je Putin u Siriji matirao SAD u geopolitičkoj igri. Međutim, Fenjenko upozorava da bi SAD mogle da odgovore osvetom — destabilizacijom država Centralne Azije.

„Rusija je u Siriji zaustavila proces serijskog ubistva država od strane SAD i NATO-a. Sirija, Jemen… Ko bi bio sledeći? Među kandidatima za smrt bio bi i Iran, čak i Turska. Taj proces je sada zaustavljen, a Rusija je dokazala da joj pripada status zaštitnika pravde i stabilnosti. Vojna operacija je pokazala da NATO nije svemoćan u svojim rušilačkim akcijama i da se on može ne samo zaustaviti, već i uključiti u konstruktivne procese“, kaže predsednik Akademije za geopolitičke probleme, general-pukovnik Leonid Ivašov.

Bivši ambasador Rusije u Siriji Aleksandar Zotov, koji se nedavno vratio iz te ratom zahvaćene zemlje, kaže da je ono što se sada tamo dešava „početak kraja“ sirijske krize.

„Navikli smo da govorimo o operaciji Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije u Siriji, a često zaboravljamo ostale komponente. Podsetiću da je u Siriji i ruska vojna policija i da se tamo odvija aktivan humanitarni rad. Sećam se kakvu sam brigu video na licima Sirijaca kada je bila doneta odluka o smanjenju ruskog prisustva u Siriji. Ali to smanjenje je bilo samo kvantitativno, ali ne i kvalitativno. Takođe, očigledno je i da jača koordinacija ruske i sirijske vojske, deluju strateška avijacija i specijalne snage, kao i oni koji vode pregovore sa lokalnim stanovništvom radi pomirenja strana. A u početku je slika bila takva da naši nisu do kraja shvatali šta da rade, jer je u zemlji bilo otvoreno oko 1.500 frontova.“

„Važan događaj kampanje bilo je oslobađanje Alepa. I sada, napuštajući Siriju pre dve nedelje, ja sam na licima Sirijaca video olakšanje, koje je postalo još izraženije posle deblokade Dejr el Zora. To što se dešava sada — kako je govorio Čerčil — samo je ’početak kraja‘. Predstoji ozbiljan diplomatski i politički rad. I ako posmatramo situaciju u Siriji, u kontekstu onoga što se dešava u Iraku, možemo reći da slede tektonske promene na Bliskom istoku“, zaključio je ruski diplomata.

(Kurir.rs/Sputnjik Srbija)

Foto Reuters