NATO osudio obaranje turskog aviona

NATO saveznici su izrazili oštru osudu ovog potpuno neprihvatljivog akta, rekao je generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen

BRISEL - NATO je na današnjem vanrednom sastanku oštro osudio Siriju zbog obvaranja turskog aviona, ali se uzdržao od pretnje vojnom intervencijom.

"NATO saveznici su izrazili oštru osudu ovog potpuno neprihvatljivog akta", rekao je novinarima generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen nakon sednice Saveta, koga čine ambasadori 27 članica Alijanse.

Turska je zatražila vanrednu sednicu NATO nakon što je jedan turski vojni avion 22. jula pogođen iznad Sredozemlja u blizini sirijske obale. Iako se Turska, sazivajući sednicu, pozvala na član 5 osnivačke povelje NATO koji napad na jednu članicu definiše kao napad na ceo pakt, Rasmusen je rekao da član 5 nije pominjan na današnjoj sednici.

U saopštenju sa sastanka Saveta kaže se da obaranje aviona, osim što je neprihvatljivo, predstavlja "još jedan primer bezobzirnosti sirijskih vlasti kada je reč o međunarodnom pravu, miru, bezbednosti i ljudskim životima".

NATO, međutim, u saopštenju nije pomenuo mogućnost vojne intervencije u Siriji.

Tenzije između Turske i Sirije narasle su otkad su počeli brutalni obračuni sirijskih snaga bezbednosti i pobunjenika, uz velika stradanja civilnog stanovništva.

Turska je primila veliki broj sirijskih izbeglica i pridružila se pozivima medjunarodne zajednice da predsednik Bašar al-Asad sidje sa vlasti.

Avion tipa F-4 koji je prošlog petka oboren bio je, tvrdi Turska, na školskom zadatku i slučajno je zašao u sirijski vazdušni prostor koji je odmah zatim napustio, ali je ubrzo ipak pogođen sirijskom raketom. Sirijske vlasti tvrde da posada protivavionske baterije nije mogla da zna da je avion nenaoružan i da je komandant protiavionske baterije reagovao "automatski".

Za pilotom se još uvek traga, a Turska je optužila Siriju da je u medjuvremenu pucala i na vojni avion koji je učestvovao u potrazi za pilotom.