Dvostruki aršini

BIVŠI BRITANSKI DIPLOMATA: Zašto NATO ne bombarduje Madrid 78 dana?

Foto: EPA

Bivši britanski diplomata Vilijam Malinson kaže za RT da je najveći problem u vezi s katalonskom krizom „ogromna veličina EU“, kao i globalizacija, koji dovode do „laganog uništenja nacionalnih država“.

Malinson je zatim izvukao paralele između onoga što se sad dešava u Španiji i NATO bombardovanja Jugoslavije i Beograda. Prema njegovim rečima, umanjivanje značaja nacionalnih država dovodi do iritacije manjih delova.

„Zašto NATO ne bombarduje Madrid 78 dana? Situacija je slična na mnogo nivoa“, kaže Malinson.

„U stvari, Kosovo je još više deo Srbije nešto što je Katalonija deo Španije. Setimo se da su male delove Španije u celinu spojili Ferdinand i Izabela u srednjem veku. Setimo se da je Španija jedinstvena država, ali i da je konglomerat. Moramo se setiti ovog opasnog domino-efekta. To će još više nahraniti bes u Baskiji. Isto se odnosi i na Valonce u Belgiji, a Škotsku da i ne spominjem“, kaže Malinson.

Malo je kasno za EU da se seti međunarodnog prava na svojim zapadnim granicama, kada je ignorisala to isto pravo na istočnim granicama, rekao je za RT stručnjak za međunarodne odnose Marko Gašić.

Gašić kaže da je odluka Kosova o samoproglašenoj nezavisnosti priznata jer Kosovo nije članica EU.

„Neki kažu da EU ima dvostruke aršine kada je reč o ovoj temi. Ja bih samo rekao da ima veoma niske standarde po ovom pitanju, kada je reč o međunarodnom pravu i njihovoj doslednosti u pridržavanju međunarodnog prava. Jer, EU je protiv katalonske secesije, a podržala je odvajanje Kosova od Srbije“, kaže Gašić za RT na engleskom jeziku.

Prema njegovom mišljenju, reč je o „očigledno šizofrenoj poziciji EU“.

„Dok su se protivili referendumu u Španiji, oni su uporno organizovali referendume u Jugoslaviji. U Jugoslaviji su govorili da nije važno šta kaže Ustav; u Španiji kažu da je Ustav važan. U Jugoslaviji su govorili: ’Imate dve nedelje da odlučite da li želite nezavisnost od Jugoslaviji, a mi ćemo o tome odlučivati u roku od nedelju dana‘. To se sve dešavalo 1992. godine“, kaže Gašić.

On kaže da ne veruje da je EU naučila lekcije iz SFRJ, jer „nikada nije priznala greške“.

„Mislim da bi se EU ponašala na potpuno isti način i danas, jer Kosovo nije oblast koja pripada tom klubu, ono nije u klubu bogataša kao što Španija jeste“, napominje Gašić.

On kaže da bi EU trebalo da se protivi secesiji i u Španiji i u Srbiji, jer je jedino to moguće prema Helsinškoj povelji i Povelji Ujedinjenih nacija.

„Mislim da svi Srbi vide vezu između Katalonije i Kosova i Metohije. To vide i sami Katalonci. Katalonska vlada očekuje da EU podrži njene želje za nezavisnošću, sa racionalizacijom: ’Ako Kosovo sa trgovinom drogom i organima može da se odvoji od Srbije, zašto onda mi, civilizovani Katalonci, ne bismo mogli da se odvojimo od Španije?‘“, komentariše Gašić.

(Kurir.rs/Sputnjik Srbija)

(Foto: EPA)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Talas otcepljenja trese Evropu! Ovo je pet regija koje će uskoro krenuti put nezavisnosti!