Broj letećih insekata u poslednjih 25 godina opao za 75 odsto, navodi se u studiji koja upozorava da se bliži "ekološki Armagedon".
Uticaj na čovečanstvo može biti ogroman, jer insekti imaju nezaobilaznu ulogu u životu na Zemlji kao oprašivači biljaka i hrana za veće životinje, preneo je list Independent.
Iako je bilo poznato da su vrste poput pčela i leptira u opadanju, naučnici su bili šokirani padom broja jedinki u nacionalnim parkovima u Nemačkoj.
Kao verovatni faktori su navedeni uništavanje divljih područja zbog poljoprivrede, korišćenje pesticida kao i klimatske promene.
Profesor Dejv Gulson, koautor studije, naveo je da insekti čine dve trećine svog života na Zemlji ali da je došlo do "užasavajućeg pada".
"Ogromna područja tla činimo negostoljubivim za najveći deo živog sveta i trenutno smo na putu ka ekološkom Armagedonu. Ako izgubimo insekte sve će propasti", rekao je on.
Gubitak insekata, upozoravaju naučnici, ima dalekosežne posledice za čitave ekosisteme: insekti pružaju izvor hrane mnogim pticama, vodozemcima, reptilima i šišmišima, a biljke se oslanjaju na insekte za oprašivanje. Osim toga, ovo je opadanje ozbiljnije nego ono evidentirano u ranijim naučnim studijama.
Studija o opadanju broja insekata je objavljena u magazinu Plos uan (Plos One).
Kurir.rs/Tanjug
Foto Fonet/AP