OPASNOST VREBA IZ GREJALICA I PEĆI Komandant beogradskih vatrogasaca savetuje: Evo šta nikako ne radite da ne bi buknuo požar!
Zaboravnost, nepažnja i nemar tokom cele godine najčešći su uzrok požara, a s početkom grejne sezone vatrogasci imaju dodatnog posla zbog različitih vrsta dogrevanja. Komandant Vatrogasno-spasilačkog bataljona Beograd Mile Jovičić savetuje je kako da sprečite požar i kako da reagujete kada se on ipak dogodi.
"Broj požara povećava se pred početak i kraj grejne sezone, jer tada građani dogrevaju stambene objekte na različite načine. Uglavnom se radi o upotrebi grejalica ili grejalica i peći na propan-butan. Veliki problem predstavlja i loženje na čvrsto gorivo u onim delovima grada gde nema daljinskog grejanja kada građani nisu pred grejnu sezonu očistili dimnjak", objašnjava Jovičić.
Prema njegovim rečima, dešava se da u dimnjaku sa stvaranjem visoke temeprature dođe do požara, a da se on zatim proširi i na krovnu konstrukciju, pa tada nastaje veća šteta ako se na vreme ne obaveste vatrogasci.
"U divljim naseljima imamo problem jer stanovnici kradu kablove da bi koristili struju i spaljuju kablove da bi preprodavali bakar. Takođe, oni žive uglavnom u improvizovanim kućama od kartona ili drugog lako zapaljivog materijala. Oko 20 do 25 puta godišnje u takozvanim nehigijenskim nastane veći požar, čije širenje ne može da se spreči zbog građe koja je korišćena", kaže Jovičić.
U takvim objektima postoji opasnost od veće koncentracije dima, a time i gušenja, ali i u običnim stambenim zgradama ako odžak nije očišćen.
Grejanje na gas
"U stanovima koji se greju ili dogrevaju pećima na propan-butan "može doći do eksplozije, pa požara usled nepravilnog rukovanja tim pećima, što može imati smrtonosne ili mehaničke povrede", navodi Jovičić.
Potrebno je redovno i na vreme atestirati bocu sa propan-butanom u domaćinstvu i zameniti crevo i prateće aparature za njih. Ovaj gas nema miris, ali sadrži tečnost neprijatnog mirisa (etil-mekraptan) da bi, u slučaju curenja, to moglo da se oseti. Koliko je važno imati ispravnu bocu, pokazuje i iskustvo vatrogasaca da požar može prouzrokovati i uključivanje svetla.
"Da biste bili potpuno sigurni u svoju bezbednost, uvek je bolje da stručno lice obavi popravku. Nažalost, građani nemaju dovoljno finansija da angažuju profesionalca. Ipak, ponekad nije potreban novac, nego oprez ", zaključuje Jovičić.
Kablovi i grejanje na struju
Jovičić pre svega savetuje da se pridržavate uputstva proizvođača za rukovanje.
"Produžne kablove, pogotovu kada su u pitanju stari građevinski objekti, kupujte samo u ovlašćenim prodavnicama. Pokušajte da angažujete stručno lice da pregleda električne instalacije, naročito u starim stambenim objektima", poručuje Jovičić.
Grejalice i zapaljivi materijali se nikako ne "podnose".
"Dešavalo se da je nekome hladno i da grejalica bude isuviše blizu kreveta, i zato smo imali intervenciju", priča Jovičić.
Nemarno bacanje žara onih koji koriste čvrsta goriva u kontejnere može prouzorkovati i značajnu štetu.
"Zbog manjka parkinga u gradu, nije retkost da se uz kontejner nađe i automobil i da se vatra od bačenog žara proširi s kontejnera na vozilo ", objašnjava komandant Vatrogasno-spasilačke brigade.
Strada po 10 ljudi godišnje
"U proseku spasimo oko 350 osoba u toku godine. Statistika beleži da od tog broja, nažalost, oko 10 osoba strada, najčešće starije osobe", navodi Jovičić.
Vatrogasci svakog vikenda obučavaju građane, ali uočili su slabu zainteresovanost stanara, osim upravnika zgrada.
"Kada izbije požar, građani ne znaju kako da se ponašaju, iako smo radili redom edukaciju i delili flajere i postere, ali s tim nastavljamo i dalje. U većini slučajeva greška je da otvaraju vrata svojih stanova, onda dim ulazi unutra. Na taj način su ugrozili sopstvene živote, jer se dim uvek širi vertikalno uvis. U najmanju ruku, nastaje i materijalno oštećenje jer će im zagaraviti zidove. Nasuprot tome, treba ostati pribran i u stanu. Telefon 193 je dobro poznat. Treba da pripreme peškire, krpe i odevne predmete i natope ih vodom. Ako je bezbedna evakuacija moguća, učiniti to stepenicama, inače nikako ne izlaziti ako je puno dima. Sve zavisi i od toga gde je požar. Ako je, na primer, na trećem spratu, na prvom i drugom mogu bezbedno da izađu, a četvrti i peti su ugroženi. Kada ekipe dođu, evakuacija i spasavanje života imaju prioritet nad gašenjem požara", ističe Jovičić.
On dodaje da je važno i da put evakuacije u visokim objektima, odnosno posebna stepeništa i sporedni izlazi, bude prohodan.
(Kurir.rs/Blic/M.Ro./Foto: Nebojša Mandić)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
GREJALICA NAPRAVILA HOROR NA ZVEZDARI U SUBOTNJE POPODNE: Goreo stan u potkrovlju, stradao deka (80) koji je živeo sam