U Šapcu danas boravi šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici. Nakon prijema u Gradskoj kući on je posetio Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Šapcu čiju je izgradnju sa 10 miliona evra donirala Evropska unija.
Nakon toga, u Sportskoj hali "Zorka" uručena je oprema u okviru projekta Zajednički doprinos unapređenju transnacionalne pripremljenosti za vanredne situacije u slivu reke Save, finansiran projektom EU prekogranične saradnje Srbija-Hrvatska.
Poseta je završena odlaskom u Varnu, na lokaciju gde je na reci Dumači izgradjen most sredstvima Evropske unije.
Fabrici: Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Šapcu primer dobre prakse
Ambasador Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici rekao je da je Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Šapcu najbolji primer dobre prakse za ostale projekte koji se realizuju širom zemlje.
-Ovo je prvo potpuno operativno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i prvo ovog tipa u Srbiji.
Benefite realizovanog projekta osećaju i građani Šapca i građani Srbije, jer oni žive u zdravijem okruženju, u sredini koja prečišćava otpadne vode. Evropska unija je u ovom projektu učestovala sa 10 miliona evra, ali su finansijski doprineli i lokalna samouprava i republičke vlasti. Iako je u pitanju kompleksan projekat ispunjeni su svi neophodni uslovi, a Postrojenje u Šapcu je najbolji primer dobre prakse za ostale projekte koji se realizuju širom zemlje, rekao je Sem Fabrici, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Ovo je pokazatelj da je u Šapcu moguće izvesti i realizovati komplikovan evropski projekat, poručio je gradonačelnik Nebojša Zelenović.
-Šabac oduvek pokazuje opredeljenje ka evropskim vrednostima i svest da je važno da imamo zdravu životnu sredinu u našem gradu, ali i najbolje uslove poslovanja i najbolju uslugu po najnižoj ceni, kao jednu od naših lokalnih politika. Važno je naglasiti da je JKP „Vodovod“ uradio odličan posao prilikom relizacije projekta i da su završili Postrojenje u predviđenom roku, po standardima Evropske unije. Ovo je pokazatelj da je u gradu kao što je Šabac moguće izvesti i realizovati komplikovan evropski projekat. Evropska unija je pomogla Šapcu i realizacijom projekta Reginalne deponije i odbrane na reci Savi, rekao je gradonačelnik i dodao da Grad trenutno učestvuje u nekoliko evropskih projekata.
Šabac je, uz Suboticu i Sombor, jedini grad u Srbiji koji ima postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. Postrojenje radi od aprila meseca i dnevno prečisti 1.700 kubika otpadnih voda. Zadatak postrojenja je da prečisti sadržaj kanalizacije i tako prerađenu vodu ispusti u reku Savu.
Pored očuvanja životne sredine, Postrojenje je važno i za privredni razvoj jednog grada. Svi industrijski privredni subjekti imaju obavezu da izgrade postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, a zahvaljujući tome što Šabac ima Centralno postrojenje, privrednici izdvajaju duplo manje sredstava za ekologiju.
Šabac dobio opremu za vanredne situacije zahvaljujući projektu prekogranične saradnje sa Hrvatskom koji finansira EU
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici uručio je predstavnicima Grada Šapca ključeve dva automobila koje Šabac dobija kao partner u Projektu „Zajednički doprinos unapređenju transnacionalne pripremljenosti za vanredne situacije u slivu Save“, a finansira ih Evropska unija. Partneri u ovom Projektu prekogranične saradnje, čiji je cilj priprema za vanredne situacije, su Grad Šabac i Brodsko-posavska županija.
Pored novih automobila, donaciju Evropske unije čini i medicinska oprema, koja je donirana šabačkom Domu zdravlja i Zavodu za javno zdravlje.
Projekat „Zajednički doprinos unapređenju transnacionalne pripremljenosti za vanredne situacije u slivu Save“ ima za cilj pripremu za vanredne situacije, posebno poplave i ublažavanje štete nastale od poplava. Vrednost projekta je 444.452 evra, a finansira se sredstvima Evropske unije, iz IPA fondova, u okviru programa prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija.
Partner grada Šapca na ovom projektu je Brodsko-posavska županija, a u realizaciju su uključene i sve nadležne institucije sa obe strane granice: Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o., Zavod za javno zdravlje Šabac, Zavod za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije, Hrvatska gorska služba spašavanja - stanica Slavonski Brod i Vatrogasna zajednica Brodsko-posavske županije.
Projekat podržava održivi razvoj u prekograničnom području, zaštitu njegovih dobara: prirodnih, ekoloških, ekonomskih i ljudskih, kroz zajedničke aktivnosti u kriznim situacijama i kroz unapređenje tehničkih kapaciteta. Doprinosi razvoju saradnje štabova za vanredne situacije s obe strane granice.
Promo tekst - Foto: Promo