OPASNA BOLEST UBIJA JAJNIKE: Devojke šalje u ranu menopauzu, a što je najgore, nasledna je!

Profimedia

Simptomi menopauze mogu da se jave i u tridesetim, dvadesetim, a ponekad i u ranijim godinama što predstavlja ozbiljan zdravstveni problem koji sa sobom donosi još mnogo komplikacija po zdravlje mladih žena.

Prestanak rada jajnika u mlađim godinama (pre 40) naziva se prevremeni prestanak rada jajnika i pogađa oko 1 procenat žena. Taj proces ne dešava se preko noći već je problem koji nastaje s vremenom i koji daje simptome mnogo pre nego se dogodi.

Simptomi su isti kao kod menopauze i mogu da se jave mesecima pa čak i godinama pre nego se prekine menstruacija.

Kada vaši jajnici prestanu da rade, to znači da više ne otpuštaju jajne ćelije, vi nemate ovulaciju i ne proizvodite hormone kao što su estrogen i progesteron.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Pored prevremene menopauze, ovaj sindrom vas izlaže povećanom riziku od bolesti srca i kostiju. Žene kod kojih se javi ovaj problem imaju poteškoća da ostanu u drugom stanju. Zbog svega toga, doktori upozoravaju da ukoliko vam je tri meseca uzastopno izostala menstruacija potražite obavezno pomoć lekara.

Jedan od najčešćih simptoma je izostanak menstruacije, ali se kod nekih pacijentkinja to ne dešava odmah već mesecima pa i godinama unapred. Češći simptomi su valunzi, problemi sa spavanjem, promene raspoloženja, suvoća vagine i neprijatnost tokom seksa.

Često je teško utvrditi zašto se ovo dešava nekim ženama. Poznato je da terapije poput hemoterapije i radijacije mogu da dovedu do prestanka rada jajnika kao i neke operacije na jajnicima. Ukoliko neko u porodici ima problem sa prevremenim prestankom rada jajnika vrlo je verovatno da će se i njoj tako nešto desiti.

Profimedia 
foto: Profimedia

Nizak nivo estrogena dovodi do oboljenja kostiju – do osteoporoze. Kosti postaju slabije, sklone lomljenju i bolestima. Povećava se i rizik od bolesti srca i demencije, kao i anksioznosti i depresije.

Ne postoje lekovi koji mogu da izleče ovu bolest, ali se ona može sprečiti ukoliko se simptomi uoče na vreme.

Hormonska terapija ne može da pomogne kod plodnosti, ali može da pomogne kod zdravlja srca, kostiju i mozga. Preporučuje se da žene u tom stanju uzimaju kalcijum i vitamin D kako bi sprečile osteoporozu i lubrikante kako bi sprečile suvoću vagine. Što se tiče neplodnosti, treba razmisliti o zamrzavanju jajnih ćelija kako bi se kasnije oplodile.

Tom Merton / Caia Image / Profimedia 
foto: Profimedia

(Kurir.rs)