Na više lokaliteta Nacionalnog parka "Kopaonik" poslednjih meseci posečeno je više od 3.000 kubnih metara šume koja sa razlogom decenijama nije eksploatisana, upozorilo je danas Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
"Dok ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan mesecima najavljuje opsežne akcije pošumljavanja u nekim delovima Srbije šume nemilosrdno seku. Problem nije samo ilegalna seča i krađa drveta, već i katastrofalno upravljanje šumama, čak i u zaštićenim područjima", navodi se u saopštenju tog udruženja.
Navodi se da su posetioci Jankovih bara u Nacionalnom parku "Kopanik" bili "šokirani prizorom ogoljenog zemljišta i stotina panjeva, trupaca i razbacanih grana na mestu gde je rasla stoletna četinarska šuma".
"Stare i biološki najvrednije šume ubrzano nestaju širom Srbije. Do sada su na udaru drvoseča bile uglavnom šume u privatnoj svojini, ali poslednjih godina sve učestalija su pustošenja u zaštićenim područjima – rezervatima prirode i nacionalnim parkovima", piše u saopštenju Društva za zaštitu i proučavanje ptica.
Predsednik Društva Milan Ružić je podsetio da je Vlada Srbije uredbom zaštitila Kopaonik kao strogi rezervat u kome osim turističkih poseta i naučno-istraživačkog rada nisu dozvoljene druge radnje.
Namarnim odnosom ljudi prema prirodi, kako ističu stručnjaka, nestale su populacije mnogih strogo zaštićenih i ugroženih vrsta poput puha lešnikara, crne žune, gaćaste kukumavke i dugorepe sove.
"Vandalsko uništavanje šuma, osim osiromašenja biološke raznolikosti, doprinosi eroziji, novim poplavama i gubitku pijaće vode", upozorilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica koje je uputilo protest nadležnom Ministarstvu za zaštitu životne sredine i rukovodstvu Nacionalnog parka "Kopaonik" sa zahtevom da im se hitno dostave informacije o seči šuma na zaštićenom području.
(Kurir.rs/Beta)
Foto: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije