POGREŠNO: Ne uzimajte lekove na svoju ruku
Kad se jave kašalj, kijavica ili kad vas zaboli grlo, mnogi se na razne načine snalaze da nabave antibiotik, u zabludi da će se tako rešiti tegoba
Ako je suditi po istraživanju, skoro da nema čoveka u Srbiji koji bar jednom nije kupio lek na svoju ruku.
Veliki je broj ljudi koje zimi ne zaobilaze grip, prehlada i kašalj, pa pri pojavi prvih simptoma brže-bolje kupuju lekove bez konsultacije s lekarom. Međutim, oni nisu svesni da upravo nekontrolisano uzimanje lekova može ozbiljno da im ugrozi zdravlje, jer svaki medikament ima svoje kontraindikacije i neželjena dejstva. Negativne reakcije na pojedine lekove mogu biti različite, od onih blagih poput osipa na koži, do teških oštećenja bubrega i jetre. Nekada takve reakcije mogu da dovedu i do smrtnog ishoda.
Doktori upozoravaju na to da ovakvo samolečenje može da ostavi ozbiljne posledice po zdravlje i apeluju da se prepisivanje leka i doziranje terapije prepusti isključivo njima!
Dok s jedne strane ubijaju patogene bakterije, uzročnike infekcije, antibiotici istovremeno ubijaju i korisne bakterije iz creva, vaginalne flore i usta, koje imaju odbrambenu ulogu u organizmu. Kad njih nema, dolazi do pojave štetnih mikroorganizama, kao što su gljivice. Stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije apeluju da lekovi ne smeju da se koriste samoinicijativno i da se zloupotrebljavaju.
Dovoljne su samo dve-tri kapsule antibiotika da izmene kliničku sliku, a lekarima otežavaju postavljanje prave dijagnoze i prepisivanje određene terapije.
Ozbiljne posledice
Antibiotici - izazivaju poremećaj crevne flore, ali i gljivične infekcije. Česta upotreba izaziva rezistenciju, pa gube dejstvo u borbi protiv bakterija.
Antireumatici - oštećuju crevnu i želudačnu sluzokožu, nekad izazivaju krvarenje u digestivnom traktu, koje može biti opasno. Maskiraju kliničku sliku i otežavaju postavljanje dijagnoze.
Antihistaminici - uspavljuju, snižavaju pritisak, šire krvne sudove, pa zbog prevelike ili proizvoljne doze nisu dobri.
Kapi za nos - isušuju i oštećuju sluzokožu nosa i sužavaju krvne sudove u njemu.
Paracetamoli - mogu izazvati mučninu i povraćanje.
Kurir / E.K.
Foto: Shutterstock