DIPLOMATSKI USPESI ILI DAČIĆEVA PREDSTAVA? Prava misterija oko priznavanja Kosova
Tvrdnje šefa srpske diplomatije da će uskoro biti i manje od 100 zemalja koje su priznale kosovsku nezavisnost nemaju nikakvu upotrebnu vrednosti niti mogu nešto da promene, kažu analitičari
Ivica Dačić, šef diplomatije, siguran je da ukoliko Srbija posvećeno priđe obaranju priznanja nezavisnosti Kosova, taj broj može da padne ispod 100 država ali, prema ocenama sagovornika Kurira, to ne menja situaciju na terenu.
Zašto je Dačić baš 100 označio kao magičnu brojku, nikome nije jasno. Analitičari navode da ne menja realnost to da li je Kosovo priznalo 110 ili 95 država, da najjače države nisu promenile svoj stav, a Srbija se Briselskim sporazumom obavezala da nastavi dijalog s Prištinom o normalizaciji.
Diplomatski uspeh
- Priština ima neki svoj spisak od 114 država, ali sam siguran da se na njemu nalazi bar sedam-osam zemalja koje nikada nisu priznale Kosovo. A siguran sam i da, ako Srbija posvećeno priđe ovom problemu, taj broj može da padne ispod 100 - kazao je Dačić u intervjuu za Večernje novosti.
Dačić je poslednjih dana bio u žiži javnosti jer su dve države - Surinam i Gvineja Bisao povukle priznanje nezavisnosti Kosova, te je to predstavio kao veliki diplomatski uspeh Srbije. A onda je iz Prištine stigla kontra: Madagaskar je priznao nezavisnost Kosova. U svom tom nadigravanju ne treba zaboraviti i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokrenuo unutrašnji dijalog kako se dogovor o konačnom statusu Kosova ne bi napravio protiv interesa Srbije, pa se onda nameće pitanje: čemu ova Dačićeva predstava.
Brojke irelevantne
Politički analitičar Dušan Janjić kaže da nema nikakve veze da li je Kosovo priznalo manje od 100 zemalja ili, na primer, 110, i da ta brojka ne utiče na bolju ili lošiju pregovaračku poziciju u Briselu.
- Ne mogu da proniknem u motive zašto to rade kada su se obavezali na nastavak dijaloga o normalizaciji - kaže Janjić i dodaje:
- U ovom trenutku, trošenje energije, novca i ugleda na smanjenje broja zemalja koje su priznale Kosovo izgleda kao da služi za Dačićevu propagandu. Mi treba da povećamo broj ljudi koji aktivno podržavaju Srbiju i da se angažujemo da se dogovor o konačnom statusu Kosova ne napravi protiv interesa Srbije. To je ono na šta je pozvao Vučić.
Domaća upotreba
I Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, smatra da je beznačajno da li je Gvineja Bisao povukla priznanje Kosova kad su ga priznale ključne zemlje u svetu.
- Krajnja tačka Briselskog sporazuma je pravno obavezujuća, to je nedavno i sam Vučić potvrdio, i onda ovo i nije od velikog značaja. Zato da li je Kosovo priznao Surinam ili nije, nema nikakvu težinu. Sve ovo je za domaću upotrebu.
Kurir / K. Blagović-I. Kljajić
Foto: Zorana Jevtić, Profimedia
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
KURIR TV VESTI UŽIVO! Vojska SAD i u Srbiji?!