AMERKANCI ŽELE ISTORIJSKO POMIRENJE SA SRBIJOM Tilerson: Dosta je bilo neprijateljstva!

Beta/AP, Aleksandar Jovanović

PORUKA Neophodna je aktivnija uloga SAD jer se rizikuje izbijanje nove balkanske krize, kaže Dejmon Vilson iz Atlantskog saveta

Srbija se po svoj prilici ponovo vraća u fokus američke administracije! I dok je sa jedne strane Atlantski savet objavio strategiju o istorijskom pomirenju u vezi s našom zemljom i regionom, sa druge srpski šef diplomatije Ivica Dačić danas boravi u Vašingtonu, gde učestvuje na skupu posvećenom zapadnom Balkanu.


Američki domaćin ministrima spoljnih poslova biće visoki zvaničnik Stejt departmenta Hojt Brajan Ji, koji je inače bio u fokusu srpske javnosti kad je izjavio da Srbija ne može da sedi na sve stolici da treba da se opredeli između SAD i Rusije.


Stalno prisustvo


Atlantski savet SAD, inače nevladina organizacija, objavio je izveštaj o novoj američkoj strategiji za Balkan, koji pored pomirenja predviđa i obnavljanje reputacije SAD kao istinskog posrednika u dijalogu Beograda i Prištine. U prilog ovoj tezi ide i informacija koja se nedavno pojavila - da će bivša državna sekretarka Kondoliza Rajs biti pregovarač u dijalogu između Beograda i Prištine.

Vladimir Šporčić 
foto: Vladimir Šporčić

Ambasada SAD

AKADEMSKA DEBATA VAŽNA, ALI TO NIJE ZVANIČNA POLITIKA


Akademske i istraživačke institucije nemaju formalnu ulogu u formulisanju američke politike prema Srbiji ili bilo kojoj drugoj zemlji, saopšteno je juče iz Ambasade SAD u Beogradu povodom izveštaja Atlantskog saveta.

- Mnoge akademske i istraživačke institucije u SAD svakodnevno učestvuju u javnim raspravama o spoljnopolitičkim pitanjima i to je važan deo demokratskog procesa. Rasprave i debate o idejama pomažu javnosti i kreatorima politike da bolje shvate važna pitanja s kojima se suočavamo i mi i svet, ali one nemaju formalnu ulogu u kreiranju zvanične američke politike - navodi se u saopštenju.

U izveštaju „Balkan napred - nova američka strategija za region“ predlaže se i uspostavljanje stalnog američkog vojnog prisustva u jugoistočnoj Evropi.


Izvršni potpredsednik Atlantskog saveta Dejmon Vilson izjavio je da je neophodna aktivnija uloga SAD u regionu jer se rizikuje izbijanje nove balkanske krize bez pojačanog angažovanja Vašingtona.

- Postoji velika šansa za Srbiju, pod liderstvom Aleksandra Vučića, i SAD pod ovom administracijom da pokušaju da dovedu do istorijskog pomirenja između dve zemlje kojim se prepoznaje da ima mnogo više oblasti u kojima možemo da sarađujemo i da, što je očigledno u anketama i iz drugih izvora, biračko telo u Srbiji razume da je budućnost u Evropi. To su teške odluke za predsednika Vučića i Vladu Srbije, ali su jasno pokazali zainteresovanost i volju - kazao je Vilson i dodao da podržavaju zahtev Prištine da se SAD direktno uključe u pregovore s Beogradom.

Reks Tilerson

DOSTA JE BILO NEPRIJATELJSTVA


Državni sekretar SAD Reks Tilerson izjavio je danas da će Sjedinjene Američke Države (SAD) nastaviti da rade sa partnerima u EU kako bi obezbedili stabilnost, prosperitet i demokratiju na Balkanu.

- Građanima Balkana poručujemo da odbace svoja neprijateljstva kako bi mir postao trajan - izjavio je Tilerson i dodao da balkanski narodi imaju šansu da stvore novi istorijski kurs i da „krvne linije ne bi trebalo više da budu ratne linije“.


Tilerson je dodao da SAD i svet vide nove generacije Srba, Hrvata, Albanaca, Bošnjaka i kosovskih Albanaca „koji će oprostiti prošlost, čak i ako je nikada ne mogu zaboraviti“

Pojačan uticaj


- Ima smisla da SAD budu deo tog procesa. EU će nastaviti da igra dragocenu ulogu kao posrednik, ali Amerikanci ne bi trebalo da sede napolju - naveo je Vilson.


Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže da su izveštaj ove NVO i skup u Vašingtonu samo uvod u to da trio Kongres - Stejt department - predsednik SAD sačine zvaničnu strategiju o zapadnom Balkanu i platformu za nadgledanje briselskog dijaloga.

- Amerika je zainteresovana za Balkan, naročito za KiM i BiH, zbog pojačanog uticaja Rusa. Ideja Obamine administracije bila je da SAD imaju specijalnog izaslanika za jugoistočnu Evropu. Ni nova Trampova administracija ne odustaje od te ideje, a na toj poziciji viđena je Kondoliza Rajs, koja bi bila i posrednik u briselskim pregovorima - priča Janjić i podseća da je u više navrata poručeno da Srbija mora da zatvori sva poglavlja u procesu evrointegracija.

Dragana Udovičić 
foto: Dragana Udovičić


Vladan Živulović

OBNOVA I JAČANJE SARADNJE


Predsednik Atlantskog saveta Srbije Vladan Živulović pozdravlja obnovu i jačanje saradnje Beograda i Vašingtona.

- Neobično je, međutim, što se tako ozbiljno doživljava izveštaj Atlantskog saveta, jedne NVO, koja je, inače, bila u korektnim odnosima s demokratama i administracijom bivšeg predsednika SAD Baraka Obame. Nepoznato je kakav odnos imaju s Donaldom Trampom - navodi Živulović.

Poruka iz Brisela

NEMA PROMENE FORMATA DIJALOGA


Iz Brisela je juče stigla poruka da svaku promenu formata u dijalogu Beograda i Prištine, uključujući i angažovanje SAD, mora da podrži i Srbija.

- EU je posrednik u dijalogu Beograda i Prištine. Na dvema stranama je da se dogovore o sadržaju, formatu, brzini i agendi - izjavila je portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič. Ona je ponovila da EU i SAD blisko sarađuju kad je reč o zapadnom Balkanu, što podrazumeva i proces dijaloga Beograda i Prištine.


U EU naglašavaju da ono o čemu se razgovara jeste nova faza dijaloga Beograda i Prištine.

S. Đurić - B. Bojić

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR TV VESTI UŽIVO! Rijaliti u sudnici Haškog tribunala!