ZIGMAR GABRIJEL ŠOKIRAO NEMAČKU: Amerika nas doživljava kao konkurenta, promeniti odnos prema Vašingtonu
Nemački ministar spoljnih poslova Zigmar Gabrijel (SPD) zbog sveobuhvatnih promena u transatlantskim odnosima zahteva novu politiku Nemačke i Evrope prema Americi. SAD pod predsednikom Donaldom Trumpom samo još „oslabljeno“ ispunjavaju svoju ulogu svetskopolitičkog činioca, kritikuje Gabrijel u manuskripu njegovog fundamentalnog govora, koji će danas održati na Berlinskom forumu za Spoljnu politiku u Kerber-Fondaciji. Tekst govora je redakija Zidojče cajtunga dobila ekskluzivno, u najbitnijim detaljima.
U manuskriptu se kaže: „Sampodrazumevajući stav, kojim smo mi USA ulogu, uprkos pojedim nesporazumima- gledali kao očuvavajuću, počinje da se osipa“. USA izgleda da i Nemačku drugačije posmatraju nego do sada, „kao jednog medju mnogim partnerima. Što onda možda znači da nas, silom prilika, USA doživljava kao konkurenta.
U manuskriptu se kaže: „Samopodrazumevajući stav, kojim smo mi ulogu SAD, uprkos pojedim nesporazumima, gledali kao očuvavajuću, počinje da se osipa“. SAD izgleda da i Nemačku drugačije posmatraju nego do sada, kao jednog medju mnogim partnerima. Što onda možda znači da nas silom prilika, USA doživljava kao konkurenta."
“Nemačka ubuduće mora sa više samopouzdanja da štiti sopstvene interese", zahteva Gabrijel.
„Mi sami moramo da definišemo naše pozicije i, ako treba, da povučemo crvenu liniju i među partnerima, ali pre svega da se orijentišemo na naše sopstvene interese.“
Gabrijel u manuskriptu kao primer pominje sankcije protiv Rusije, koje je američki Kongres nametnuo Moskvi, a koje u krajnjoj konsekvenci mogu imati uticaj na snabdevanje energijom u Nemačkoj, jer pogađaju ruske gasovode.
Gabrijel upozorava i da se ne izlazi iz nuklearnog dila sa Iranom, jer bi to povećalo ratnu opasnost a i ticalo se nacionalne bezbednosti Nemačke.
„U ovim slučajevima Nemačka ne može da dopusti sebi da prosto čeka na odluku Vašingtona ili da samo na te odluke reaguje“, navodi on. Berlin mora hladno da izanalizira gde se Nemački interesi konfrontiraju sa SAD.
Stoga sada mora da se razvije samostalnija politika prema SAD.
„I dalje ćemo investirati u to partnerstvo. Pri čemu se radi o tome da je to i politička investicija, koja teškim sidrom opterećuje ophođenje s novonastalom situacijom. Za Evropu važi: danas je ovaj svet postao mnogo neprijatniji. A mi odavno primećujemo da za nas – i pored velikog privednog prosperiteta - više nema prijatnog mesta na sporednoj liniji međunarodne politike. Ni za nas Nemce, ni za nas Evropljane.“
Kao pokretačke sile u Evropi Gabrijel vidi Nemačku i Francusku. Ali on je daleko suzdržaniji od svog partijskog šefa Martina Šulca kad je reč o daljim dubokim reformama EU. A francuski predsednik Emanuel Makron se zalaže npr. za uvođenje evrpskog ministra finansija, za parlament evrozone i sopstveni budžet monetarne unije.
„Što se tiče pitanja finansija, želeo bih da Francuzi budu malo više nemačkiji“, kaže u manuskriptu Gabrijel. Zato, sa druge strane, Nemačka u bezbednosnim pitanjima mora biti „francuskija“. Evropa može da napreduje samo ako se Nemačka i Franuska dogovore oko „zajedničkih orijentacionih tačaka“.
„Smer i pravac moraju da odgovaraju. O ruti, kao i konkretnom sadržaju, mora još veoma mnogo da se dogovara“, navodi Gabrjel i dodaje da u resorima privrede i finansija Francuska i Nemačka moraju ozbiljno da diskutuju.
(Kurir.rs/Mike Szymanski, prevod Mirko Vuletić)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
(KURIR TV) STOLTENBERG EKSKLUZIVNO POTVRDIO ZA KURIR: KFOR ostaje na Kosovu i neće smanjivati broj vojnika!