Postoje tri tipa disanja: abdominalno disanje, rebrano i disanje kroz usta, a evo koji je najbolji način.
Najbolji način za udisanje vazduha jeste zapravo abdominalno disanje, dok druga dva načina mogu da prouzrokuju poteškoće.
Međutim, trebalo bi naglasiti da je od sva tri načina disanja, disanje na usta zapravo najštetnije, zato što usta nemaju mogućnost da prečiste vazduh, pa u telo ulazi mnogo više opasnih materija.
Savetujemo vam da ne potcenjujete ovu činjenicu, jer posledice mogu biti one koje ćemo vam navesti u tekstu koji sledi.
Loš san
Zbog nepravilnog disanja, mozak ne može da se nahrani kiseonikom, što rezultira otežanim spavanjem.
Umor
Uvek imajte na umu da je kiseonik našem organizmu neophodno sredstvo za funkcionisanje, a kada ga nemamo dovoljno, mišići se više umaraju, što dovodi do premora organizma.
Depresija
Kao što znate, umor utiče na sve aspekte našeg života. S jedne strane utiče na koncentraciju, čiji se nedostatak odražava na naš učinak na poslu, a s druge strane viđanje sa prijateljima doživljavamo kao dodatni napor. Lošiji učinak na poslu kao i nedostatak socijalnog života mogu uticati na naše samopuzdanje, što nas može dovesti do depresivnog stanja. I sve to, naravno, zbog nepravilnog disanja.
Pad imuniteta i povećanje osetljivosti
Disanje ima direktan uticaj na naš imuni sistem, jer njime utičemo na kvalitet i količinu kiseonika koji dospeva u organizam.
Kardiovaskularni rizici
Kada vazduh udišemo na pogrešan način, srce se trudi još više, jer ne može da dobije neophodnu količinu energije.
Gastrointestinalni problemi
Već je poznato da je sistem za varenje odgovoran za odvajanje hranljivih sastojaka od otpada, ali udisanjem vazduha na pogrešan način onemogućava se pravilan rad ovog sistema, jer je krv zbog manjka kiseonika u lošijem stanju.
Kurir.rs/redinfoportal, Foto: Profimedia