OVE ŽENE IZ LEBANA DUGO SU BILE BEZ POSLA A ONDA IM JE SINULO: Počele su da prave AJVAR! Samohrane majke danas rade, imaju svoj dinar i izvoze u Austriju
Posle prve plate, koja im je legla u decembru 2015. godine, tada svega pet zaposlenih žena na licima su imale i suze i osmeh... Mnogo je teških sudbina žena koje rade u našem preduzeću, mnoge prvi put u životu imaju svoj novac
Direktor ovog socijalnog preduzeća Predrag Stošić (41) seća se da je to bio najsrećniji trenutak, jer su mnoge žene dugo čekale na posao u Lebanu, u jednoj od najsiromašnijih opština u Srbiji, a nekima je to bilo prvo zaposlenje u životu.
Samohrana majka tri sina Biljana Stanković (36) priča da joj je rad u ovom preduzeću potpuno promenio život, da je srećna što radi posao koji voli i da u njega ulaže mnogo ljubavi, pišu Priče sa dušom.
Njena koleginica Jasmina Jovanović (52) nekada tekstilni radnik, a sada novajlija u ovoj firmi veli da u Lebanu nije lako naći posao za, kako kaže, žene u godinama i da se ljudi snalaze kako znaju i umeju.
- Ja radim evo treći mesec i zadovoljna sam. Kada mi je suprug preminuo, ostala sam sa dvoje dece, bukvalno smo preživljavali. Otišla sam u Centar za socijalni rad da tražim pomoć, oni su me povezali sa ovim preduzećem, a Radanska ruža mi je izašla u susret - priča Jasmina za Priče sa dušom.
Od njih 22 koje rade u proizvodnji 11 su osobe sa invaliditetom, a šest su samohrane majke.
U Lebanu su ponosni na ovo preduzeće. Kroz civilno-javno partnerstvo i projekat Evropskog progresa osnovali su ga Udruženje žena Ruža Lebane na čelu sa Slobodankom Pavlović i Opština Lebane, a sa ciljem da se pomogne teže zapošljivim katerogijama stanovništva, u ovom slučaju ženama.
Šta je to socijalno preduzeće?
- U Srbiji nije definisan pojam socijalnog preduzeća ni socijalnog preduzetništva, a razlog zbog kojeg se mi tako zovemo i što nas čini drugačijim od drugih je to što upošljavamo žene sa invaliditetom i samohrane majke. Većina su bile korisnice neke vrste socijalne pomoći sve dok nisu počele da rade, a sada im mi uplaćujemo poreze i doprinose, pa država i opština imaju duplu korist. Druga socijalna komponenta je što su naši dobavljači gazdinstva iz ruralnih krajeva opštine Lebane. Oni ne mogu da plasiraju svoje proizvode na tržište, jer nisu tržišno konkurentni, ali mi otkupljujemo kompletnu njihovu proizvodnju – objašnjava Predrag.
Vremenom su povećavali broj zaposlenih i proizvodnju, a tokom leta angažuju i žene kooperantkinje koje uslužno rade primarnu preradu paprike, pečenje i čišćenje paprike za ajvar. Ističu da im je u tome značajno pomogao kredit. Nedavno su pozvani u Beč na tamošnji Božićni sajam, gde će se sresti sa austrijskim preduzetnicima.
- Najveće tržište je Beograd i tamo ide 90 odsto naših proizvoda. Pravimo blagi i ljuti cepkani ajvar, po našoj recepturi, sa paprikom iz našeg kraja - kurtovskom kapijom. Od slanih specijaliteta tu su: peglana paprika – sveža paprika koja se presuje sa belim lukom, šargarepom i peršunom, zatim svež paradajz, samleven i parterizovan, kao i mackalo, odnosno naša lokalna ljutenica.
A tek slatkiši...
Od slatkiša Predrag je izdvojio slatko i džem od šumskih jagoda, od kajsija, vinogradarske breskve praske (staro autohtono voće sa juga) i džem od šipurka i šljive. Jedini su u Srbiji koji proizvode pekmez od šljive, koji se pravi od pečenih šljiva koje se ne kuvaju već se peku u rerni, sa svega devet odsto šećera. Na štandu su i šljive sa orasima, i slatko od dunja sa orasima. Proizvodi se prodaju na sajmovima i onlajn preko sajta, sa dostavom na kućnu adresu.
- Osim zaposlenja, jedan od naših ciljeva je da socijalizujemo žene. Sećam se kada im je legla prva plata, njih pet su u isto vreme dobile SMS poruku od banke, a na njihovim licima sam video i suze i osmeh. E, to je naš motiv, naša vizija, da dobro poslujemo, da radimo i da imamo što više suza radosnica. Mnogo je teških sudbina žena koje rade u našem preduzeću, mnoge prvi put u životu imaju svoj novac. Nama njihova sreća i dobra energija daju snagu i povod da nikad ne odustanemo - iskren je Stošić.
Proizvodnja u kojoj nema norme
- Kod nas nema norme niti smo im ikada rekli koliko jedinica proizvoda moraju da urade. Proizvodnju planiramo u dogovoru sa radnicama. I kada smo imali veće porudžbine, same su predlagale i organizovale se da rade i po 9 sati, samo da bismo ispunili zahteve kupaca. One ovo preduzeće vide kao svoje - rekao je direktor i dodao da su krenuli sa organskom proizvodnjom, kroz projekat EU progresa, na površini od jednog hektara i da su obezbedili stranog investitora koji je omogućio proširenje na 2,5 hektara. Licencirali su organsku proizvodnju ajvara i još nekih proizvoda i uskoro isporučuju prvi kontigent organskih proizvoda u Austriju.
Danas 22 žene rade u tri smene, prave ajvar, slatko i džemove i vole ovu firmu kao svoju.
(Kurir.rs/Priče sa dušom/Nenad Blagojević)
Foto: Radanska ruža Lebane
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
(KURIR TV) 10 razloga zašto treba jesti turšiju!