ŽESTOK OBRAČUN DRŽAVE SA KRIMINALCIMA: Padaju krupni igrači zbog korupcije i pranja novca!
Do kraja godine počinje obračun države sa svima koji su se obogatili na nelegalan način i neće biti zaštićenih
Država uskoro kreće u još jedan veliki obračun sa kriminalcima, a ovog puta uslediće velike akcije protiv korupcije i pranja novca. Kako Kurir saznaje, do kraja godine biće uhapšene i krupne zverke koje su se obogatile na nelegalan način.
Prema nekim procenama, u Srbiji se godišnje skoro dve milijardi evra ubace se u legalne tokove novca.
Panama i Rajski papiri
- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prošlog meseca je najavio žestok udarac kriminalu. Borba je uveliko počela jer je u međuvremenu uhapšeno nekoliko stotina osoba u akcijama širom Srbije zbog trgovine narkoticima, pljački, nelegalnog držanja i nošenja oružja, prevara, ubistava, krađa, nelegalne trgovine - kaže izvor Kurira i dodaje:
- Do kraja godine na udaru će se naći i oni koji su učestvovali u korupciji i pranju para. Ovaj vid borbe je mnogo složeniji jer je veoma teško ući u trag sumnjivim transakcijama novca. Svetske afere poput „Panamskih“ i „Rajskih papira“ pokazale su da i naši biznismeni i kriminalci koriste ovakve vidove poslovanja, pa samim tim i nelegalnog bogaćenja. Radi se o velikim količinama novca i šteti ne u milionima, već u milijardama evra koju pretrpi država zbog izbegavanja plaćanja poreza. Rezultati ove borbe biće uskoro poznati i neće se završiti samo na ovoj akciji i neće biti zaštićenih i povlašćenih.
Kriminolog Zlatko Nikolić tvrdi da je sistem pranja novca svuda u svetu isti.
- Poenta je da se novac stečen nelegalno, krađom ili mahinacijama, pusti u legalne tokove. Zato se to i zove pranje para, jer ne tražite poreklo novca, on je kapital firme ili investicija za neki pogon. Iskustvo je pokazalo da je najbolje učestvovati u građevinskim projektima kao investitor da bi se oprao novac. Po pravilu se kaže da je san svakog perača da plati državi porez, jer je tada tek novac opran, kad je uplaćen porez - objašnjava Zlatko Nikolić.
Rupe u sistemu
Nikolić navodi da su ofšor kompanije nastale od engleskog termina za „dalje od obale, granica zemlje“.
- Novac se deponuje dalje od matične države, u takozvanim poreskim rajevima. Firme u koje je taj novac investiran javljaju se kako bi dokapitalizovale projekte u zemljama iz kojih je vlasnik novca. To ulaganje je legitimno jer je firma registrovana u nekoj drugoj zemlji, pa nema brige s poreskim organima - naveo je naš sagovornik i dodao da su za perače para najvažniji igrači u sistemu dobre knjigovođe koje poznaju materiju i nalaze rupe u sistemu.
Aleksandar Vujičić, bivši direktor Uprave za sprečavanje pranja novca, rekao je da su glavni izvori pranja novca u Srbiji na prvom mestu poreske utaje, koruptivna krivična dela pa trgovina drogom i da je teško utvrditi koliko se u Srbiji godišnje opere novca.
- Novac se ranije ulagao kako u proces privatizacije, tako u nekretnine, trgovinske lance, a veliki deo novca se prao preko različitih ofšor destinacija. Teško je davati neku sumu koja se opere na godišnjem nivou ne samo u Srbiji nego u svim zemljama sveta - izjavio je Vujičić u vreme kada je bio direktor.
Kurir / Danijela Jovanović
Foto: Nebojša Mandić
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
KURIRI TV VESTI UŽIVO! Počinje obračun države sa kriminalom!