BEBE NA MINUSU: Ne duže od 20 minuta!

Profimedia

Deca do dve godine lako gube toplotu, pa ih zato treba toplije obući. Ipak, niske temperature ne znače da decu ne treba izvoditi napolje

Zima i niske temperature zabrinjavaju roditelje koji su u dilemi treba li da izvedu bebe u šetnju ili je ipak bolje da ostanu u toplom domu.


Deca do dve godine lako gube toplotu, pa ih zato treba toplije obući. Ipak, niske temperature ne znače da decu ne treba izvoditi napolje. Dužina boravka na otvorenom zavisi od temperaturi vazduha, ali i od uzrasta mališana.


Prilagođavanje


Zbog tankog sloja masti ispod kože i nerazvijenog sistema za održavanje telesne temperature, bebe treba da se na hladnoću postepeno prilagođavaju. Dete koje izvodite prvi put napolju ne sme biti duže od deset minuta, a svaki sledeći put produžite vreme deset minuta. I zapamtite, ona na hladnoći nipošto ne sme da ostane duže od sat vremena!


Za dojenčad je preporučljivo da ne borave na temperaturi ispod nule. Za malu decu granica je -5 stepeni, a za dete od 10 godina -15 stepeni. Preporuka za one ispod dve godine je da na velikom minusu ne budu duže od 20 minuta, a veće dete maksimalno sat vremena. Tokom niskih temperatura za izlazak treba birati topliji deo dana, onaj oko podneva i pratiti kada detetu postaje hladno. Ako je u kolicima i ima hladne ruke i plave usnice, odmah ga treba odvesti na toplo.

Profimedia 
foto: Profimedia


Zaštitite glavu


Malo veću decu treba učiti da dišu na nos jer se tako vazduh ugreje i takav ulazi u disajne puteve. Nije preporučljivo decu voditi napolje po vetru i magli. Najvažnije je da su obučena slojevito i toplo i da imaju nepromočivu obuću. Deci, a bebama naročito, treba staviti i kapu, koja im pomaže da zadrže telesnu temperaturu jer se čak 25 odsto toplote gubi preko glave. Veća deca po pravilu treba da budu obučena kao i roditelji, a odeća treba da bude od prirodnih materijala.


U svakom slučaju, boravak na svežem vazduhu više je nego preporučljiv jer deci jača imunitet i čini organizam otpornijim na viruse i infekcije.

Foto: Profimedia