Demijan Ekols, Džejson Boldvin i Džesi Miskeli, trojac iz zapadnog Memfisa, kao tinejdžeri 1994. osuđeni su za ubistvo trojice dečaka.
Demijan Ekols osuđen je na smrtnu kaznu, a Džejson Boldvin i Džesi Miskeli na doživotni zatvor zbog ubistva za koje se verovalo da je bilo deo satonističkog rituala.
Velik broj dokumentaraca napravljen je kako bi prikazala nevinost trojice tinejdžera, a uživali su i veliku podršku slavnih - uključujući članove benda Metalika, Džonija Depa i mnogih drugih.
Stravično ubistvo
Dečaci Stiv Branč, Kristofer Bajers i Mišel Mur išli su u drugi razred osnovne škole, bili su članovi kluba izviđača i - najbolji prijatelji. Njihov nestanak prijavio je Kristoferov očuh, pola sata pošto ih je poslednji put video da se igraju zajedno, 5. maja 1993. godine.
Policija je započela potragu idućeg jutra, a istog dana pronašli su i patiku jednog od dečaka u plitkom potoku. Detaljnije pretraživanje potoka dovelo je do tela trojice ubijenih dečaka. Bili su potpuno goli, a ruke i noge bile su im zajedno zavezane iza leđa pertlama.
Bajers je pronađen u gorem stanju od svojih prijatelja. Na genitalijama je imao teške posekotine, pa je policija sumnjala da su počinioci pokušali da ga kastriraju. Za svu trojicu nesrećnih dečaka su verovali da su bili silovani.
Međutim, svedočenje stručnjaka je pobilo tu teoriju. Oni su smatrali da su dečaci povrede zadobili posle smrti, a da silovanja nije bilo. Obdukcija je pokazala da je Kristofer Bajers umro od uboda noža, dok su se Stiv Branč i Mišel Mur utopili.
Demijan Ekols bio je prvi osumnjičeni i prvi privedeni zbog pretpostavke policije da ga zanimaju okultni rituali. Ispitan je dva dana pošto su tela pronađena. Odveden je i na testiranje poligrafom, posle čega su stručnjaci zaključili da je lagao o svojoj neupletenosti u slučaj.
Loš policijski posao ili dobra obmana?
Džesi Miskeli je bio sam na ispitivanju, bez nadzora roditelja, iako je tada bio maloletnik s ograničenim mentalnim sposobnostima i IQ od 72. Njegov otac dao je dozvolu da ode s policijom u stanicu, ali nije dozvolio njegovo ispitivanje.
U policijskoj stanici bio je 12 sati na ispitivanju, a samo su dva segmenta izjave snimljena, zajedno u trajanju od 46 minuta. Miskeli je u njima priznao učestvovanje u ubistvima.
Upravo će njegovo svedočenje biti kamen spoticanja. Naime, u svojim izjavama Miskeli je rekao veliki broj netačnih činjenica za koje su u vreme ispitivanja policajci znali da nisu u skladu s izveštajem obdukcije.
Miskeli je tvrdio kako su Ekols i Boldvin dečake vezali smeđim kanapom, no bili su vezani pertlama sa patika.
Bez obzira na to, detektivi su ga smatrali krivim. Posle njegove izjave, uhapšeni su i Ekols i Boldvin.
Miskelejeva izjava podstakla je Joa Berlingera i Brusa Sinofskija da snime prvi od tri dokumentaraca nazvanih "Izgubljeni raj" ("Paradise Lost") u kojima će tokom godina detaljno istražiti ovaj slučaj.
Prvenstveno ih je podstakla pretpostavka da su policajci iznudili priznanje ubistva iod 17-godišnjeg mladića. Prema dokumentarcu, on je bio najranjiviji od trojice i popustio je pod pritiskom.
Veliki uticaj dokumentaraca na presudu
Zato što je optužio dvojicu svojih prijatelja, Miskeliju se sudilo odvojeno i osuđen je na doživotni zatvor. Baldvin, koji je u vreme ubistva imao 16 godina, prošao je s istom kaznom. Sva trojica su na kraju, zbog rupe u pravnom sistemu koja se vrlo retko upotrebljava, uspeli da posle 18 godina izađu iz zatvora. Dokumentarac je takođe prikazao vlasti kao korumpirane i nesposobne, što je, prema nekim medijima, jako uticalo na presudu.
Iako pušteni, i dalje se vode rasprave jesu li trojica mladića počinila ubistva. Naime, postoje dokazi koje je dokumentarac, kako bi pojačao utisak nevinosti, izostavio. Oni se prvenstveno odnose na Demijana Ekolsa, za kog i dalje brojni mediji tvrde da je kriv.
Kurir.rs/ 24sata.hr
Foto: Printscreen/ Youtube
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Duh ubijenog dečaka pojavio se na mestu ubistva