DRAMATIČNA RAZLIKA U PODELI KUĆNIH POSLOVA: Žene crkavaju, muškarci uživaju
Žene svakog dana najmanje pola sata peru veš i peglaju, a muškarci se u proseku ovim poslom bave svega jedan minut na dan
Kad završe radni dan na poslu, žene premorene dolaze kući, ali ne da se odmore, već da nastave s radom, jer čeka ih: čišćenje, ribanje, usisavanje, pranje sudova i veša, peglanje, spremanje ručka, bavljenje decom...
Dok se žene „lome“, muškarci sebe znatno manje daju u kućnim poslovima.
Ribanje i peglanje
Tako prosečna žena u Srbiji na kuvanje ručka i pripremanje drugih obroka potroši sat i po dnevno, dok se muškarac ovim aktivnostima bavi svega 10 minuta na dan. Na čišćenje stana, usisavanje i brisanje prašine, ženama ode ceo jedan sat, a muškarcima 15 minuta. Najdramatičnija razlika je u pranju i peglanju veša. Žene svakog dana po pola sata odvoje da bi cela porodica nosila čistu i opeglanu garderobu, a muškarci se u proseku ovim poslom bave samo minut na dan! Ovi podaci su zvanični, iz analize korišćenja vremena stanovništva Zavoda za statistiku, a utešna vest za lepši pol je to što od 2015. postoji tendencija većeg uključivanja muškaraca u kućne poslove nego što je to bilo 2010. godine.
Duple uloge
Psihoterapeut dr Zoran Milivojević kaže da ovakve podele datiraju od davnih dana kad su postojale jasne društvene uloge.
- Ovi podaci ukazuju da su polne uloge u našoj kulturi još uvek prisutne. Nekad su postojale društvene uloge u kojima su žene bile okrenute održavanju doma, a to podrazumeva brigu o kući, hrani, deci... Muškarci su bili ti koji su zarađivali novac. Međutim, društvene uloge su u savremenim tokovima počele da se dezintegrišu, pa sada imamo situaciju da su žene na svoju postojeću ulogu dodale još jednu, počele su da rade. U želji da postignu ravnopravnost, počele su da se takmiče s muškarcima u poslovnom delu, ali su im ostale i obaveze iz kuće. Danas je sve dosta liberalnije, a što se tiče raspodele kućnih poslova, najbitnije je da dvoje postignu dogovor o njihovom obavljanju i da se pridržavaju sporazuma - smatra Milivojević i dodaje da model ponašanja među partnerima najpre dolazi iz primarne porodice.
Iz Grupe za razvojnu inicijativu SeCons ističu da se ovako postavljeni odnosi u porodici prenose i na druge sfere društvenog života.
- Na primer, kad razmišljaju o ulasku u preduzetništvo, žene navode da im je veoma važna podrška porodice, jer u suprotnom nemaju kome da delegiraju kućne poslove - navode iz SeCons.
Silvija Slamnig - Foto: Profimedia