Politika

Dik Marti ne može da svedoči o Medikusu

Svedočenje Matija u procesu za ilegalnu trgovinu organima 2008. godine u klinici Medikus u Prištini zatražio Euleksov tužilac Džonatan Rate

FRANKFURT - Odbor za proceduralna pitanja Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope (PSSE) jednoglasno je odbio da raspravlja o ukidanju imuniteta bivšem švajcarskom senatoru Diku Martiju, autoru izveštaja o trgovini organima na Kosovu 1999. godine, pa on neće moći sa svedoči u procesu za ilegalnu trgovinu organima.

Svedočenje Matija u procesu za ilegalnu trgovinu organima 2008. godine u klinici Medikus u Prištini zatražio Euleksov tužilac Džonatan Ratel, prenose frankfurtske „Vesti“.

Odbor koji čine poslanici iz 47 država članica Saveta Evrope pozvao se na član 14 opšteg ugovora PS S E koji definiše poslanički imunitet kao "apsolutan, stalan i neograničen" i precizira da ni Parlamentarna Skupština ne može da ga ukine.

U izveštaju o "Navodima o nelegalnoj trgovini organima na Kosovu" Dik Marti hvali napore Euleksa u pogledu vođenja istrage o aferi Medikus, ali naglašava da je međunarodna mreža ove trgovine, koja je obuhvatala još najmanje tri zemlje, mogla nesmetano da nastavi da se razvija skoro celu deceniju i to uprkos prisustvu međunarodnih snaga od 1999. godine.

„Načelo poslaničkog imuniteta, poput imuniteta funkcionera Crvenog krsta, onemogućava da Parlament dovede u opasnost svedoke prilikom parlamentarnih istraga i čuva poverenje svedoka u izvestioce“, rekao je „Vestima“ neimenovani pravni ekspert u Savetu Evrope.

Sagovornici lista naglašavaju da je upravo zato Dik Marti više puta naglasio da ne može da otkrije identitet svedoka, sve dok nema dovoljno garancija da su oni bezbedni i potpuno zaštićeni.
"Za sada uglavnom vrše samoubistva", zaključio je jedan od njih dodavši da posle svega na Kosovu čak ne postoji ni zakon o zaštiti svedoka.

U Savetu Evrope su rekli izveštaču "Vesti" da ih je začudilo to što je tužilac Ratel uputio Martiju poziv za svedočenje, a da prethodno ni on ni njegov pravni tim nisu proučili pravilnik Saveta Evrope o imunitetu poslanika. Ovim je vlastima u Prištini i Tirani data prilika da objave da su oni ti koji žele istinu i istragu ali da "Marti neće da pruži dokaze".

Do napetih odnosa između Saveta Evrope i Euleksa došlo je odmah po objavljivanju Martijevog izveštaja u decembru 2010. godine.

Euleksov portparol, kako navodi list, je svesno izostavljao delove istine u kontaktu sa novinarima, tvrdeći recimo da je pozvao Martija da im dostavi dokaze o postojanju trgovine organima zarobljenih Srba i Albanaca 1999. godine, ali da Švajcarac to nije učinio. Pri tom je propuštao da obavesti javnost da je Marti odgovorio da je spreman da dostavi sve što ima kada svedoci budu imali garancije da su zaštićeni i bezbedni.