Oformljeno je opoziciono jezgro za beogradske izbore, koje će, verujem, izrasti i proširiti se u ozbiljan front protiv nestručnosti i nepravde
U 2018. godini očekujem buđenje nove nade. Oformljeno je opoziciono jezgro za beogradske izbore, koje će, verujem, izrasti i proširiti se u ozbiljan front protiv kleptomanije, nestručnosti i nepravde koju personifikuje aktuelna vlast u prestonici. Verujem da ćemo na proleće zadati prvi ozbiljan udarac režimu, za koji će se vremenom ispostaviti da je bio fatalan - kaže u razgovoru za Kurir predsednik Narodne stranke (NS) Vuk Jeremić.
NS je uz PSG podržao Dragana Đilasa. Oprostili ste mu što vas je izbacio iz DS pre četiri godine? Kako je izgledao vaš prvi susret posle toga?
- Potpuno je nebitno da li sam mu oprostio. U politici nema mesta ličnim sujetama ako ste zaista posvećeni javnom interesu. Do našeg prvog susreta nakon četiri godine je došlo na predlog Saše Jankovića, s kojim je Đilas već neko vreme bio u razgovorima. Ja sam se od predsedničkih izbora otvoreno zalagao za objedinjavanje opozicije, i u više navrata rekao da Janković, kao neko ko je osvojio najviše glasova na tim izborima, ima privilegiju da vuče bele figure. To je bio njegov potez, i ja sam ga uvažio. Sam razgovor sa Đilasom bio je lišen emocija, realističan i konstruktivan.
Ali ranije ste govorili da se mora stati na put Đilasovoj samovolji, ako ne na sudu, onda političkim sredstvima. Kako je u međuvremenu od protivnika postao prihvatljiv saveznik?
- Nije nikakva tajna da se Đilas i ja nismo slagali o mnogim pitanjima, što je, verujem, i danas slučaj. Ali u našem narodu postoji izreka „Kad je dete bolesno, tad se u pomoć zovu i stričevi s kojima se ne govori“. Dogovorom o strateškom partnerstvu Narodne stranke i PSG je stvoreno opoziciono jezgro, a Dragan Đilas je jedini ozbiljan potencijalni kandidat koji je do sada iskazao spremnost da se kandiduje. Pre nego što smo doneli odluku da ga podržimo, pitao sam Jankovića da li je možda razmišljao o nekome poput Dude Ivkovića, na primer. Koliko sam ga razumeo, jeste, ali Duda to, nažalost, nije prihvatio...
Plašite li se da će i vas zadesiti sudbina Saše Jankovića, koga napuštaju najbliži saradnici jer se čuje da se neki od potpredsednika NS protive tom savezu?
- Ne. Narodna stranka je ozbiljna i institucionalno uređena politička organizacija u kojoj se odluke donose kroz statutom ustanovljenu demokratsku proceduru. To je bio slučaj i s podrškom Đilasovoj potencijalnoj kandidaturi za gradonačelnika. Predsedništvo je zasedalo u više navrata, a određen je i tim za pregovore, sačinjen i od onih koji su bili pozitivno i od onih koji su bili negativno nastrojeni prema toj ideji. Rezultat procesa je odluka o savezništvu za beogradske izbore sa PSG i Draganom Đilasom, za koje se nadam da će biti prošireno i drugima iz istinske opozicije.
Zašto ste se vi iz DS razilazili kad ste se sada opet okupili - vi, Đilas, Tadić...?
- Ja sam se sa svojim istomišljenicima i saborcima okupio u Narodnoj stranci - izuzetno sam ponosan na činjenicu da nam je pristupio toliki broj ostvarenih i uglednih ljudi, u vremenu u kojem se častan svet uglavnom kloni politike. Ali neophodno je ujedinjenje svih koji se protive interesnom konglomeratu vlasti, te zatrovane kaše operisane od ideologije, koju uz vladajuće SNS i SPS čine i Vulin, Vuk Drašković, Zukorlić, Karić, Palma, Krkobabić, Šešelj, Čeda Jovanović, Nenad Popović...
Kako komentarišete to što DS s Draganom Šutanovcem na čelu neće s vama i izlazi samostalno na izbore?
- Tokom svih godina koje sam proveo u DS imao sam čast da uživam podršku značajnog dela članstva, ali se stranački vrh prema meni uglavnom ponašao kao prema nekoj vrsti disidenta. Na kraju sam i izbačen, protiv svoje volje, i to dok sam u ime Srbije predsedavao Ujedinjenim nacijama. Ali hajde da se okrenemo budućnosti. Demokratska stranka je važan opozicioni činilac i bila bi zaista ogromna šteta kad oni ne bi bili deo jedinstvenog opozicionog fronta. Verujem da još uvek postoji mogućnost da se predomisle. Narodna stranka neće postavljati nikakve uslove i spremna je na svaku vrstu kompromisa da bi se to dogodilo.
Biljana Bojić