Pola miliona Srba ostaje bez zarada!
BEOGRAD - Došli do prosjačkog štapa!
Bez plata bi od 1. jula moglo da ostane oko pola miliona radnika u Srbiji! Naime, od tog datuma banke neće smeti da isplaćuju zarade zaposlenima ako im poslodavci nisu uplatili i doprinose za zdravstveno i penziono osiguranje.
S obzirom na to da su mnogi od tih radnika jedini hranitelji svojih porodica, to znači da će bez sredstava za život ostati više od milion ljudi.
Da poslodavce baš i ne tangira mnogo to što će im radnici gladovati, pokazuje i podatak da se broj preduzeća koja ne plaćaju doprinose s 50.000 u aprilu povećao na čak 60.000 u junu ove godine. S obzirom na to da svaka firma u proseku zapošljava između osam i 10 radnika, to znači da će pola miliona ljudi ostati bez zarada.
- Od 700 milijardi duga preduzeća za poreze i doprinose, 350 milijardi otpada na dug za doprinose. Očekujemo da će se od 1. jula, kada kreće primena člana 30a Zakona o poreskom postupku i administraciji, do kraja godine naplata doprinosa porasti za 15 odsto, a u toku sledeće godine za 30 procenata - kažu u Poreskoj upravi i dodaju da će banke morati da im šalju dnevne izveštaje o uplati doprinosa.
I ovaj pokušaj države da natera poslodavce da plaćaju doprinose obiće se o glavu radnika, smatra Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.
- Podržavam pokušaj da se uvede red u plaćanje doprinosa, ali da bi se to sprovelo, država mora paralelno da smanji namete preopterećenoj privredi. Ovako me stalno poslodavci zovu i žale se kako ne znaju šta da rade i kako im ne preostaje ništa drugo nego da otpuštaju radnike, a onima koje zadrže da isplaćuju minimalce. I ovaj potez države će, kao i svaki drugi, umesto na korist, biti na štetu radnika - ističe ona.
Atanacković: Smanjite opterećenja na plate
Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije, kaže da su realne šanse da će jedan broj poslodavaca prestati da isplaćuje zarade.
- Opterećenja na plate su velika i UPS godinama traži da se ona smanje. Očekuje se da će jedan broj radnika ostati ne samo bez doprinosa nego i bez zarada, jer će poslodavci prestati da isplaćuju i jedno i drugo - kaže on.