Ubice Olivera Ivanovića ispalile su u njega šest metaka, koristile pištolj "duga devetka", dovezle se automobilom čiji se poslednji vlasnik nalazi u Srbiji. To su za sada jedine činjenice, koje je u medije iznela kosovska policija. Ipak, u javnosti se uveliko spekuliše u kom bi pravcu mogla da ide istraga, a pomenuta su i imena Srba i Albanaca sa KiM koja bi mogla da budu umešana u ovo ubistvo.
Od momenta kada je ispred svoje kancelarije upucan Oliver Ivanović, krenule su i spekulacije ko bi želeo da mu naškodi. Albanski političari tvrde da su ubice imale cilj da predstave Kosovo kao nestabilnu zemlju, srpski funkcioneri da je to bio napad na preostale Srbe na KiM, a pojedinci da ga je ubila mafija - ni srpska ni albanska, samo mafija.
Kosovska policija, koja vodi istragu, saopštila je svega nekoliko detalja - da je ubijen s leđa, sa šest metaka, da je upucan pištoljem duga devetka, kao i da su se ubice odvezle automobilom "opel astra", i da se poslednji vlasnik tog automobila nalazi u Srbiji. Automobil je pronađen zapaljen, nedaleko od mesta ubistva.
Prema poslednjem izveštaju tamošnje policije, došlo se do novih informacija i to nakon razgovara sa nekoliko svedoka i snimaka dobijenih sa sigurnosnih kamera. Takođe, neki podaci koji bi mogli da budu od značaja za istragu dobijeni su putem zaštićene komunikacije, poverljivih telefonskih razgovora, mejlova i zapisa sa društvenih mreža. Koje su to informacije, međutim, nije precizirano.
Deo srpske i albanske javnosti smatra da bi iza ubistva Olivera Ivanovića mogla da stoji mafija na Kosova. O tome je javno progovorila Rada Trajković, predsednica NVO Evropski pokret i nekadašnja poslanica u Skupštini Kosova, koja je pomenula i jedno ime.
Ona je ocenila da bi ubistvo Ivanovića moglo da bude "faktorizacija mafije na prostoru Kosova i Metohije, odnosno diktiranja pravila od strane mafije", jer je severna Mitrovica, kako tvrdi, danas nejnebezbedniji deo prostora na kojem žive Srbi.
"Ako smo nekada govorili 'Sever slobodan', daleko je od slobode. Posebno posle Briselskog sporazuma, kada suštinsku vlast sprovodi Milan Radojčić koji u međunarodnoj zajednici važi za čoveka iz mafije, onog snažnog regionalnog nivoa. On kontroliše potpuno život na severu, određuje i dobro i zlo", rekla je Trajkovićeva.
Ona je istakla da mafija nije ni srpska ni albanska, već sarađuju vrlo blisko.
"Iznenađuje me da premijer Ramuš Haradinaj koji poznaje taj teren, javno govori da sa Radojčićem suštinski dogovara projekte za Srbe na Kosovu. To premijera Ramuša stavlja u poziciju da mafiju doživljava kao legitimnog pregovarača", ocenjuje ona.
I sam Oliver Ivanović je nekoliko meseci pred smrt indirektno označio Radojčića kao kriminalca na severu KiM. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u svom prvom obraćanju nakon ubistva izneo je informaciju da naši državni organi imaju početne indicije, ali nije želeo da ih iznosi u javnost. On je takođe rekao da se zna kome bi na Kosovu odgovaralo ovo ubistvo, kome u međunarodnoj zajednici, a kome u Beogradu.
Ipak, na konferenciji je pomenuo Kadrija Veseljija, aktuelnog predsednika Skupštine Kosova. Mada ga javno nije povezao sa ubistvom Ivanovića, Vučić je rekao da je Veselji "pravi gospodar Kosova", koji je nedavno pretio da će Albanci doći do Niša.
Мeđutim, poslanik Milovan Drecun smatra da jedan od pravaca istrage treba da ide upravo prema Veseljiju, za koga tvrdi da je na čelu Tačijeve paraslužbe koja deluje u južnom delu Mitrovice.
Veselji je inače i lider Demokratske partije Kosova (DPK). Bio je na čelu obaveštajne službe ŠIK, koja je nastala i delovala u okviru takozvane OVK, čije zločine će istraživati Specijalni sud. On se protivi radu tog suda. Pominje se i u izveštaju Saveta Evrope u aferi trgovine ljudskim organima, uglavnom srpskih zatvorenika, tokom rata 1989-1999. godine.
Pomoć u istrazi možda bi mogli da daju Amerkianci. Naime, dva dana pre ubistva Ivanovića, Stejt department upozorio je svoje državljane koji planiraju da putuju na Kosovo da budu dodatno oprezni zbog terorizma. Naveli su i lokacije koje bi mogle da budu opasne, a saopštili su i da razmotre putovanje na sever KiM zbog, kako su naveli, "građanskih nemira". U tom kontekstu, pomenuli su i Severnu Mitrovicu, u kojoj je Ivanović ubijen.
Iako su srpski državni funkcioneri zahtevali da Amerikanci saopšte zašto su izdali takvo upozorenje i ima li ono ikakve veze sa ubistvom Ivanovića, zvaničnici SAD ništa dodatno nisu želeli da komentarišu. Bar ne javno.
(Kurir.rs/Blic)
Foto: Dragana Udovičić, AP