U Vranju je povodom obeležavanje 140. godišnjice oslobođenja grada od Turaka prof. dr Momčilo Pavlović, direktor Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, priredio predavanje pod nazivom „Oslobođenje juga Srbije u Drugom srpsko-turskom ratu“.
U svom izlaganju dr Pavlović je govoreći o 31. januaru, danu kada je Vranje oslobođeno nakon viševekovnog ropstva od Turaka, istakao je da je to najznačajniji datum i da je tada ovaj deo bio sedište vojnog okruga.
"Srpska vojska je stvorila realnost na terenu, koja je bila osnov za pregovore", naglasio je Pavlović navodeći da mi odajemo zahvalnost srpskim ratnicima, nosimo na plećima žrtve, kao i da je naša sadašnjost opredeljena prošlošću.
Govoreći i o borbama koje su vođene u okolini Vranja i koje su trajale četiri dana, Pavlović je naglasio da nikada Srbija nije bila sama, niti izolovana. U okviru svog izlaganja, dr Pavlović je postavio u širi kontekst oslobođenja južne Srbije, pri čemu se osvrnuo i na pomoć Rusije prilikom borbenih aktivnosti.
U maloj sali Galerije Narodnog muzeja priređena je istoimena izložba. Događaji koji su prethodili oslobođenju predstavljeni su kroz 88 dokumenata. Izložbu Istorijskog arhiva u Vranju, koja nosi naziv "31. januar", Vranjanci će moći da je pogledaju do kraja februara.
"Izložba sadrži dokumenta koja pripadaju raznim ustanovama i institucijama u Srbiji. Izložena dokumenta svedoče o oslobođenju, o priključivanju ovih krajeva Kneževini Srbiji, o Berlinskom kongresu i o proglašenju nezavisnosti Kneževine Srbije na Berlinskom kongresu", rekla je autorka izložbe Branka Janačković.
(Kurir/T.S.)
Foto: Tanja Stamenković