BEOGRAD - Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je danas da Srbija ne može biti zadovoljna onim što je uradjeno u oblasti rodne ravnopravnosti i da ima još mnogo toga da se uradi u toj oblasti, ali da su napravljeni određeni iskoraci u toj oblasti.
Ona je novinarima u Palati Srbija uoči regionalne konferencije o rodnoj ravnopravnosti i reformi javne uprave na Zapadnom Balkanu kazala da je Srbija napravila odredjene iskorake i da će se nastaviti rad u oblasti rodne ravnopravnosti.
"Moja poruka je da je u oblasti rodne ravnopravnosti Srbija izabrana kao dobar primer zemlje koja je u prethodnih nekoliko godina postavila temelje u odredjenim dokumentima i napravila određene iskorake u toj oblasti", kazala je Zorana Mihajlović.
Ona je kazala da je Srbija jedina zemlja izvan EU koja je ustanovila indeks rodne ravnopravnosti, koji Srbiji znače da vidi koje su oblasti koje treba popraviti u budućnosti. Navodeći da će se nastaviti rad ne samo na zakonodavnom okviru i projektima kojima se osnažuju žene, ona je istakla da se mora shvatiti da bez muškaraca nema rodne ravnopravnosti.
"To treba da radimo zajedno. I Koordinaciono telo iniciralo je formiranje regionalne kancelarije za rodnu ravnopravnost zemalja Zapadnog Balkana. Takvu inicijativu poslali smo EU, OEBS-u i ambasadi Velike Britanije. Vodimo već odredjene razgovore na tu temu", kazala je Zorana Mihajlović.
Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić rekao je da su rodna ravnopravnost i nediskriminacija temeljne vrednosti društva u Srbiji.
"Srbija je u normativnim okvirima u nekim segmentima otišla ispred nekih zemalja članica EU, kao što je rodno budžetiranje", kazao je Ružić i dodao da je u upravi odnos žena i muškaraca 61 prema 39 što je pokazatelj koliko Srbija vodi računa o rodnoj ravnopravnosti. Istakao je da je u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave odnos žena prema muškarcima 90 prema deset.
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova u Skupštini Srbije Meho Omerović kazao je da zemlje Zapadnog Balkana još uvek nisu dostigle najviše standarde po pitanju učešća žena u politikom životu.
"U ime Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova podsećam da je Srbija po pitanju političkog predstavljanja žena poodmakla u odnosu na zemlje regiona Zapadnog Balkana i zemlje EU. U Skupštini Srbije ima 30 odsto žena", kazao je Omerović.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je da je EU veoma angažovana zbog uvodjenja rodne komponente u sve javne politike.
"Srećni smo da je rodna ravnopravnost postala važno pitanje u Srbiji i zahvaljujem potpredsednici Vlade na tome", rekao je Fabrici.
Šef Misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio istakao je značaj današnje regionalne konferencije, jer je reforma javne uprave važna, kao i zajednički rad na tome.
"Sa Srbijom imamo dugu saradnju i OEBS je spreman da podeli svoja iskustva u ovoj oblasti", rekao je Oricio.
(Kurir.rs/Beta/Foto: Tanjug/Rade Prelić)