ŠPANIJA JASNA: Kosovo nikad neće ući u EU
Zvanični Madrid se uoči usvajanja strategije proširenja EU za zemlje zapadnog Balkana usprotivio da se južna srpska pokrajina tretira kao nezavisna država
Španija je uoči usvajanja strategije proširenja EU na zemlje zapadnog Balkana udarila rampu na evropski put Kosova! Madrid se, očigledno zbog unutrašnjeg problema s Katalonijom, oštro suprotstavio uključivanju Prištine ne samo u ovu strategiju već i u bilo koji proces koji, kako piše Koha ditore, ostavlja utisak da se Kosovo tretira kao država.
U pismu u obliku „non pejpera“, dostavljenom samo sedam dana pred usvajanje strategije, Španija se suprotstavlja upotrebi termina WB6, što je skraćenica sa šest zemalja zapadnog Balkana, i napominje da „Kosovo nije deo procesa proširenja“.
- U diplomatskim krugovima se pominje da Španija misli da se suprotstavi i učešću Kosova na Samitu EU i zemalja zapadnog Balkana u Sofiji - piše Koha i objašnjava da se WB6 koristi za strategiju kako se ne bi „uznemirile“ zemlje koje nisu priznale Kosovo, pa se u tekstu te države nazivaju partnerima EU. Španija je ustala i protiv korišćenja tog naziva.
I sam premijer Kosova Ramuš Haradinaj izjavio je da je Kosovo sve izolovanije.
Ministarka zadužena za evrointegracije Jadranka Joksimović kaže za Kurir da je ovaj stav Španije dosledan i jasan.
- To je principijelan stav Španije, koja je vrlo dosledna i jasna što se toga tiče. To je pitanje i stvar odnosa unutar EU, jer pet zemalja nije priznalo nezavisnost Kosovo. Mi smo putem dijaloga i Briselskog sporazuma pokazali da pomažemo i doprinosimo zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici EU. Strategija bi trebalo da prepozna Srbiju i Crnu Goru kao trenutne lidere procesa, a mi svoje iskustvo i znanje iz procesa pregovora već prenosimo i pomažemo BiH i uskoro ćemo takav sporazum o saradnji imati i s Makedonijom - najavljuje ministarka.
Španija u „non pejperu“ tvrdi da je neophodno napraviti razliku između procesa proširenja EU i procedura i strategija za zapadni Balkan, koji je deo zajedničke spoljne i bezbednosne politike, koja prati svoju logiku. Španija smatra i da proširenje ne treba posmatrati kao direktno sredstvo za rešavanje političkih problema.
Kurir / Ivana Kljajić
Foto: Profimedia, Zorana Jevtić, Fonet