Beograd nema nijednu kategorisanu marinu
BEOGRAD - U Beogradu ima između 15 i 20 raznih privezišta za plovila, ali ne postoji nijedna kategorisana marina, kazao je predsednik Grupacije za nautičku privredu i turizam NATUS Privredne komore Srbije Đorđe Radovanović.
Veliki problem u nautičkom turizmu je to što država nije regulisala ovu oblast, ali i nesigurnost za vlasnike marina, kazao je Radovanović.
On je objasnio da je svako ulaganje veliki rizik, jer marina koja se danas nalazi na jednom mestu, ne znači da će i sutra tu moći da ostane, "već je izmeste kako kome padne na pamet".
Radovanović je naglasio da ne postoje standardi na osnovu kojih se može graditi marina na određenom mestu sa određenim infrastrukturnim elementima, nakon čega bi vlasnici bili sigurni da će im marina biti bezbedna za budućnost.
On je naveo primer marine Dorćol koja je prodata stranim investitorima za izgradnju stambenih objekata i nove marine, ali ceo projekat kasni, što je ako ne za grad i investitore, ipak dobro za nautičare koji su tu već 40 godina jer bi već bili izmešteni.
''Ključni problem je što ne postoji jasna strategija i opredeljenje šta u stvari hoćemo od nautičkog turizma u Beogradu, ali i šire'', naglasio je.
Prema njegovom mišljenju, za razvoj nautičkog turizma nisu potrebna velika sredstva, nego dobri i jasni standardi.
''Svi zamišljaju kako će neki strani investitor uložiti milione evra i napraviti marinu, ali mi nemamo klijentelu za tako nešto'', istakao je Radovanović.
On je podsetio da je početkom 2000-ih godina bila potencirana priča da se gradi velika marina u Čukaričkom rukavcu koja bi imala oko 1.300 kvalitetnih vezova, što je, prema njemu, bilo besmisleno.
''Kvalitetni vezovi iziskuju klijentelu sa dubokm džepom koja može te vezove da plati, a ne znam da u Beogradu postoji 1.300 čamaca koji svojim kvalitetom i vrednošću zaslužuju skupe marine'', naveo je.
Rešenje bi bilo da se prave skromniji projekti, gde bi se odvojilo nekoliko vezova za skuplje čamce i nekoliko vezova koji će biti za strane nautičare koji prolaze Dunavom kroz Beograd, zaključio je Radovanović.