Pištolj je već bio opalio u ispruženoj ruci vojnika, dok se zarobljenikovo lice zgrčilo od udara metka koji je ulazio u njegovu glavu. U levom uglu fotografije nalazi se vojnik koji je usled šoka napravio grimasu.
Balistički stručnjaci kažu da ova fotografija - koja je postala poznata kao "Sajgonska egzekucija" - prikazuje mikrosekundu u kojoj je metak ušao u čovekovu glavu.
Fotografija Edija Adamsa na kojoj brigadni general Ngujen Ngok Loan ubija zarobljenika Ngujena Van Lema, pripadnika Fronta nacionalnog oslobođenja Južnog Vijetnama, smatra se jednom od najmoćnijih fotografija Vijetnamskog rata.
Objavljena je u skoro svim novinama širom sveta i postala je simbol brutalnosti i ratne anarhije.
U Americi je fotografija podstakla snažan osećaj uzaludnosti Vijetnamskog rata i osećaj da u tom ratu neće biti pobednika.
"Ima nečeg u prirodi te fotografije što duboko utiče na gledaoca, i zbog čega fotografija ostaje duboko urezana u sećanje", kaže Ben Rajt, direktor za komunikacije u "Dolf Brisko" centru za američku istoriju.
Uprkos planetarnom uspehu i čestitkama kolega koje su takođe osvojile ovu nagradu, zatim tadašnjeg američkog predsednika Ričarda Niksona, pa čak i školske dece širom Amerike, fotografija je počela da progoni autora.
"Dobio sam novac za prikaz čoveka koji ubija drugog", rekao je Adams na ceremoniji povodom dodele nagrada.
"Dva života su uništena, a ja sam za to plaćen i postao sam heroj", dodao je.
Adams i Loan ostali su u kontaktu, čak su i postali prijatelji nakon što je general na kraju rata pobegao iz Južnog Vijetnama u SAD.
Ali, Loan je po dolasku u američki imigracioni kabinet zamalo deportovan, i to baš zbog Adamsove fotografije.
Od Adamsa je traženo da svedoči protiv Loana, ali fotograf je uradio upravo suprotno. Adams se čak pojavio na televiziji kako bi objasnio okolnosti pod kojima je fotogradfija nastala.
Kongres je konačno ukinuo deportaciju i Loanu je dopušteno da ostane.
Otvorio je restoran u predgrađu Vašingtona koji je na meniju imao hamburgere, picu i vijetnamska jela.
Jedna fotografija u "Vašington Postu" ponovo ga je dovela u centar pažnje američke javnosti.
Prikazala je ostarelog Loana kako sedi za šankom svog restorana, a u potpisu je opet ponovljena njegova životna priča.
Na kraju se prisilno penzionisao jer mu je posao uništila priča o njegovom životnom putu.
Slava je i Adamsu uništila život
Adams se kasnije prisetio da je prilikom poslednje posete Loanovom restoranu u WC-u pročitao uvredljive grafite koje su Loanovi gosti urezali u zidove.
Hal Buel, Adamsov urednik fotografije u "Asošiejted presu" kaže da je "Sajgonska egzekucija" i dalje prisutna u sećanju ljudi iako je od nje prošlo 50 godina jer je u jedno maleno polje smeštena puna simbolika ratne brutalnosti.
"Kao i sve ikone, ona sažima ono što je prošlo, obuhvata trenutak i, ako smo dovoljno pametni, govori nam nešto o budućoj brutalnosti koju obećavaju svi ratovi", kaže Buel.
"Edi je i sam govorio da je fotografija moćno oružje. Fotografija je po svojoj prirodi selektivna, izoluje jedan trenutak, razdvajajući taj trenutak od trenutaka pre i nakon toga, koji bi verovatno prilagodili njeno značenje", objašnjava urednik AP-a.
Adams je ostvario veliku fotografsku karijeru.
Osvojio je više od 500 nagrada za najboljeg fotoreportera, a obišao je bojna polja u još 13 ratova i fotografisao mnoge poznate ličnosti poput Ronalda Regana, Fidela Kastra i Malkolma Eksa.
Uprkos svemu što je postigao nakon Vijetnama, trenutak njegove najpoznatije fotografije progonio ga je do kraja života.
"Na toj fotografiji ubijene su dve osobe", napisao je Adams nakon smrti generala Loana od karcinoma 1998. godine.
"General je ubio Vijetkong, a ja sam svojim fotoaparatom ubio generala", rekao je Adams, koji je umro 2004. u 71. godini.
Kurir.rs/Express.hr
Foto: Youtube/Printscreen (Broad and High)