Izvor života i muškosti
Testisi su žlezde koje igraju najbitniju ulogu za opstanak naše vrste, te ih s punim pravom možemo nazvati izvorom života. Sastoje se od dve vrste ćelija. Jedne stvaraju spermatozoide, a druge muški hormon - testosteron.
Testosteron utiče na to da dečacima u pubertetu počinje da se menja glas, kreću da rastu brada i brkovi, ali i polni organ.
Urolog dr Aleksandar Milošević za Dr Kurir kaže da su testisi žlezde važne za muškarca koliko i jajnici za žene.
- Testisi obavljaju dva izuzetno bitna zadatka - proizvode spermu, i to oko 150 miliona spermatozoida dnevno, i testosteron, koji je bitan za rast i razvijanje muškog tela. Testisi počinju da rastu u 11. i 12. godini, što je prvi znak ulaska u pubertet. Što se veličine tiče, postoje manje individualne razlike nego one u veličini penisa. Oko 10. godine veličina testisa je do tri kubna centimetra, a u 18. do 25 - navodi dr Milošević i dodaje da bi testisi trebalo da budu jednakog oblika i veličine.Prema njegovim rečima, iako su testisi sastavni deo tela, na neki način sami čuvaju konstantnu temperaturu, koja ne ide ispod 36 stepeni, ali se i ne penje više od 37 stepeni.
- Kad je napolju hladnije, ili ste u hladnoj vodi, koža na testisima se skuplja i približava ih donjem delu stomaka, koji im pomaže da se zagreju. Kad je toplije, koža na njima se širi, što im omogućuje hlađenje. U tom slučaju izgledaju veće i rastegnutije - objašnjava on.
Dr Milošević navodi da oboljenja koja zahvataju testise mogu biti stečena i urođena, a pošto su osetljivi, lako se mogu zadobiti i različite povrede.
- Kao što bi žene trebalo da redovno pregledaju grudi, isto to važi i za muškarce. Ukoliko primetite bilo kakvo zadebljanje, kvržice ili osećate bol, trebalo bi da se javite doktoru - upozorava dr Milošević.
Dr Aleksandar Milošević naglašava da bi muškarci posebno trebalo da vode računa kada da ih donji veš steže.
- Kako se testisi bore da sačuvaju optimalnu temperaturu, najbolje je da muškarci nose bokserice - preporučuje dr Milošević.