Sređivanje

ONA JE BILA NAJLEPŠA ŽENA STAROG EGIPTA: Evo kako je izgledala! Stručnjaci skenirali mumiju kraljice Nefertiti!

Foto: Profimedia

Stručnjaci Univerziteta Bristol skenirali su mumiju i analizirali DNK kako bi otkrili izgled najlepše žene starog veka

Lice kraljice Nefertiti (1370-1330 p. n. e.), jedne od najčuvenijih vladarki Starog Egipta, često nazivane najlepšom ženom starog veka, rekonstruisano je pomoću najnovije trodimenzionalne tehnologije.


To tvrde naučnici sa Univerziteta u Bristolu, mada mnogi egiptolozi ne veruju da su njihove tvrdnje tačne, i to iz najmanje dva razloga - mumije koju su koristili i boje kože.


Genetski podaci


Rekonstrukciju su, za potrebe Travel kanala, uradili egiptolog dr Ejden Dodson i forenzički analitičar i paleoumetnik dr Elizabet Dejns, poznata po rekonstrukciji lica faraona Tutankamona.

- Ovo fascinantno lice je nalik antičkim predstavama kraljice Nefertiti. Rekonstrukcijom lica i prikupljenim genetskim podacima imamo dovoljno dokaza da je takozvana mlađa dama bila upravo Nefertiti - kaže Dodson.


Inače, „mlađa dama“ je naziv koji se koristi za neidentifikovanu mumiju iz Doline kraljeva, za koju se zahvaljujući DNK analizama zna da je majka faraona Tutankamona. Iako je i ranije više puta identifikovana kao Nefertiti, to tumačenje je odbačeno jer se zna da ona nije bila majka slavnog „dečaka kralja“, već njegova maćeha. Koliko je iz izvora poznato, Nefertiti je imala samo šest ćerki.


„Mlađa dama“


- Elizabet Dejns je uradila sjajnu rekonstrukciju „mlađe dame“, koja je tema spekulacija od otkrića 1898. Ispitivanja DNK pokazala su da je „mlađa dama“ Tutankamonova majka i ćerka Amenhotepa III i kraljice Tij. Ako je to tačno, onda nije reč o Nefertiti, jer nikad u izvorima nije identifikovana niti kao majka ovog faraona, niti kao ćerka vladara. Osim toga, čuvena bista nastala je u vreme Amarne, kada je realizam bio dominantan, a kada se pogledaju rekonstruisano lice i ono sa biste, jasno je da nije reč o istoj osobi - kaže V. Rejmond Džonson, profesor bliskoistočnih civilizacija Univerziteta u Čikagu.

Foto: Profimedia
foto: Profimedia


Mnogima je zasmetalo to što je Nefertiti predstavljena kao bela žena.

- Stanovništvo Egipta bilo je mešavina evropskih i afričkih rasa, a to je bio slučaj i na dvoru. Amenhotep III je imao žene iz inostranstva, ali su on i Tij bili mešanog porekla. Njihova ćerka bi verovatno imala tamniju kožu od one na rekonstruisanom licu - kaže on.


Činjenice

SUVLADARKA I FARAON


- Nefertiti je bila žena faraona EHNATONA (AMENHOTEPA IV), najrevolucionarnijeg egipatskog vladara


- Njeno ime znači „LEPOTICA JE STIGLA“, a živela je otprilike između 1370. i 1330. godine pre nove ere


- Ne zna se njeno poreklo - da li je bila rođena u vladarskoj egipatskoj porodici ili je PRINCEZA IZ KRALJEVINE MITANI


- Rodila je ŠEST ĆERKI Ehnatonu, mada istraživanja pokazuju da nisu sve imale istog oca


- U vreme monoteističke reforme njenog supruga, Nefertiti je bila njegov SUVLADAR, a ne samo supruga


- Prema teorijama, posle Ehnatonove smrti postala je FARAON NEFERNEFERUATEN


- Njena bista se danas čuva u Berlinu, a bila je deo lične kolekcije ADOLFA HITLERA

Kurir / E.K.

Foto: Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(VIDEO)PAKETI STRAVE U INDONEZIJI!Pronađene ukrašene ljudske lobanje