Nenadić: Vlada da udari na vrh korupcije

Najveći problem u oblasti javnih nabavki, javnih preduzeća...

BEOGRAD - Programski direktor organizacije "Transparentnost Srbija" Nemanja Nenadić poručio je danas da nova vlada mora da "udari" na vrh problema korupcije, donese konkretan program i građane uključi u proces donošenja odluka.

"Nova vlada mora da udari na vrh problema korupcije, tamo gde je do sada problem bio najveći - u oblasti javnih nabavki, javnih preduzeća...", rekao je Nenadić gostujući na RTS.

On je istakao da građane treba uključiti u donošenje odluka, na primer kroz javne rasprave i dodao da kada je reč o sitnoj koruociji nova vlada treba da pošalje signal da tako nešto nije prihvatljivo.

"Signali se najbolje šalju konkretnim primerima - kada neko prijavi korupciju mora da zna da će slučaj biti ispitan i u što kraćem roku sankcionisan", zaključio je Nenadić.

Prema njegovim rečima, u procesu rešavanja problema korupcije svoju ulogu imaju i vlada i skupština, koja mora ozbiljno da razmatra izveštaje regulatirnih tela, poverenika, Agencije za borbu protiv korupcije, revizora i da učini nešto sa njima.

"U samom procesu formiranja vlade, treba posebno pratiti koliko će biti minstarstva i kako će biti određene njihove nadležnosti, ali i koliko će konkretan biti program", istakao je Nenadić.

On je ocenio da je glavni problem do sada bilo to što programi vlade nisu bili dovoljno konkretni i bilo je teško proceniti učinak vlade.

Govoreći o departizaciji Nenadić je naveo da je šteta što nešto nije učinjeno pred izbore, kada je strankama bilo mnogo lakše da izmene zakone, nego sada kada u okviru pregovora oko toga šta će koji koalicioni partner dobiti neminovno na dnevni red dolaze i javna preduzeća i ustanove.

"Jedino ako se pritisak javnosti učini toliko snažnim da nijedna od stranaka koje budu čine vladu ne može tako nešto da iznese na sto", naveo je Nenadić.

On je ocenio da šansa za departizaciju ipak postoji, budući da su pojedine stranke imale vrlo kontretne predloge, poput URS, navodeći da problem nisu smo javna preduzeća već i lokalne samouprave, zdravstvo, školstvo...

Kada je reč o procesu javnih nabavki, Nenadić je naglasio da nije dovoljno izmeniti zakon i tom procesu, već i zakon o budžetskom sistemu, koji definiše palniranje i kontrolu javnih nabavki.

"Dešava se da proces javnih nabavki bude regularan, ali da je šteta načinjena planiranjem jer je nabavljeno nešto što nije potrebno", objasnio je Nenadić.