DAČIĆ U SOFIJI: Kontraproduktivne arogantne poruke da Srbija mora da prizna Kosovo
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji u Sofiji učestvuje na neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova EU i država kandidata, poručio je da je apsolutno kontraproduktivno da neki ministri inostranih poslova šalju Beogradu "arogantne poruke" da Srbija mora da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost KiM.
Mora, međutim, kazao je, da konstatuje da to pravilo do sad nije poštovano.
"Između Slovenije i Hrvatske se vodi veliki granični spor. Kako to da ovo pravilo nije tada poštovano", zapitao je Dačić i dodao da bi s druge strane zamolio sve kolege da poštuju zajednički stav EU.
"Apsolutno je kontraproduktivno da neki ministri inostranih poslova šalju Beogradu arogantne poruke da (Srbija) mora da prizna JPN KiM", istakao je šef srpske diplomatije.
Želeo bi, kazao je, da podseti da je to jednostrani čin i da je Srbija spremna da vodi dijalog da bi se pronašlo trajno rešenje, ali, to je ono što "vi u EU ne želite da čujete, imajući u vidu značaj Kosova za Srbiju".
"Nemojte da nas vređate ili ponižavate. Mi smo za dogovor, ali dogovor znači poštovanje interesa obe strane. Mi ćemo, kao i do sad, nastaviti da se zalažemo za trajno rešenje sa ciljem postizanja mira i stabilnosti u regionu", rekao je Dačić.
On je zahvalio Bugarskoj, kao predsedavajućem EU i nama susednoj i prijateljskoj zemlji, na organizaciji ovog sastanka, ali i na velikim naporima koje ulaže kako bi proširenje EU na Zapadni Balkan ponovo bilo jedna od centralnih tema.
Svesni smo, istakao je, da je unutar EU bilo i mišljenja da bi davanje vremenskih odrednica bilo kontraproduktivno, ali je dodao da se on sa tim predlogom ne slaže.
"Ne postoji bolja motivacija za političke lidere, administraciju i građane jedne zemlje od definisanih vremenskih okvira za okončanje jednog strateškog procesa, kome smo svi duboko posvećeni", naveo je ministar Dačić.
"Za Srbiju je jednostrano priznata nezavisnost Kosova i situacija u Pokrajini najveći bezbednosni izazov, koji za posledicu ima niz pretnji po bezbednost svojih građana, imajući u vidu diskriminaciju i nasilje kojem su pripadnici srpske zajednice na KiM bili izloženi od 1999. i ugroženost naše kulturne i istorijske baštine", azao je Dačić.
Podsetio je takođe se od više od 200.000 prognanih Srba, samo 1,9 odsto vratilo na KiM.
"Da li neko vodi računa o tome? Mi smo dijalogu o normalizaciji odnosa sa Prištinom pristupili sa uverenjem da je normalizacija odnosa najpotrebnija građanima Kosova i Metohija, ali isto tako i Albancima i Srbima generalno. U dijalog su politički lideri Srbije, kada je Briselski sporazum postignut, uložili sav svoj politički kredibilitet", istakao je.
Nažalost, konstatovao je Dačić, najveći deo sporazuma koji je, kako je rekao, kao predsednik Vlade Srbije, zajedno sa Hašimom Tačijem i Ketrin Ešton, parafirao nije primenjen, i to ne krivicom Beograda.
"Očekujemo da se to promeni u bliskoj budućnosti, kako bi osnivanjem ZSO bila osigurana bezbednost i perspektiva srpske zajednice na Kosovu i Metohiji. Nastavićemo dijalog u dobroj veri jer smatramo da je on nužan preduslov za stabilnost i bezbednost našeg regiona", poručio je ministar Dačić.
(Kurir.rs/Tanjug)
Foto Fonet/Ministarstvo spoljnih poslova