LAVROV: Ne strahujemo od ukrajinskog scenarija u Srbiji
BEOGRAD - Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov poručio je večeras u Beogradu da bilateralni odnosi Srbije i Rusije imaju odličnu perspektivu, da se Rusija protivi stavljanju zemalja regiona Balkana pred izbor - ili Zapad ili Rusija, naglašavajući da svaka zemlja sama bira svoje partnere u skladu sa svojim interesima.
Takođe je poručio da ne strahuje od ukrajinskog scenarija u Srbiji.
"Ne bojimo se za Srbiju dok ima od naroda izabranu vlast - predsednika Vučića i njegov tim", rekao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
On naglašava da su odnosi Srbije i Rusije zasnovani na međunarodnom pravu i balansu interesa.
"Ništa ne namećemo jedni drugima, niti tražimo jedni od drugih da neka strana sa nekim ne komunicira. Polazimo od toga da obe strane imaju punu slobodu izbora i razvoja odnosa sa svima u skladu sa sopstvenim interesima", rekao je Lavrov.
On je pozdravio napore Srbije za saradnju sa EU ali i Evroazijskom unijom, NATO i ODKB ističući posebno stav o vojnoj neutralnosti Srbije, za koju kaže da predstavlja jedan od ključnih faktora stabilnosti kako za Balkan tako i za Evropu.
Kada je reč o Kosovu podsetio je da je Rezolucija UN 1244 jedina legitimna osnova za delovanje.
On je naveo da su napori EU da posreduje između Beograda i Prištine pozdravljeni i kroz UN i da se od EU očekuje da tu svoju obavezu odgovorno sprovodi.
Lavrov međutim smatra, da dijalog koji je uspostavljen između Beograda i Prištine ne obezbeđuje sprovođenje odluka.
U tom kontekstu on je podsetio da je prošlo već nekoliko godina od dogovora o ZSO ali da od toga ni danas nema ništa, takođe naglasio da još uvek nije formiran Specijalni sud, i posebno ukazao na opasnost od pokusaja Prištine da se KPS transformise u vojsku.
"Nadam se da u EU i NATO - u ne shvataju opasnost popuštanja kolegama iz Prištine", upozorio je šef ruske diplomatije.
Rusija ceni napore Vučića u vezi napete situacije posle ubistva Olivera Ivanovića i smatra da je neophodno da se kroz nepristrasnu istragu utvrde odgovorni, privedu pravdi, a takođe podržavamo napore Beograda da se uključi u istragu.
Na pitanje o tome da li možda strahuje od toga da će Srbija kroz harmonizaciju politike sa EU morati da se prikloni sankcijama koje su uvedene Rusiji, Lavrov kaže da pozdravlja sve što je Vučić na tu temu rekao.
Kako kaže, Rusija zna da EU u pregovaračkim poglavljima sa Srbijom ima niz uslova uključujući one koje se tiču spoljne politike i sankcija protiv Rusije, ali i uslov o priznanju Kosova.
Kada je reč o prvom uslovu, on podseća i da su po "lažno shvaćenom porincipu solidarnosti" uvdene sancije Rusiji, s mogućnošcu da budu ukinute tek kada se ispune Minski sporazumi.
"Ali Kijevski režim nekma nikakvu nameru da te sporazume ispuni", rekao je on i podsetio da je ukrajinski predsednik pre nekoliko dana potpisao Zakon o reintegraciji Donbasa a da evropske kolege na to drastično nisu ni reagovale.
Kako kaže, sve više zemalja smatra kontraproduktvinom tu konfrontacionu politiku.
Kada je reč o Kosovu, još jednom je ponovio da je Rusija podržala napore EU za dijalog i da je Briselu ukazano poverenje, te da se od Brisela očekuje da to poverenje i opravda.
On takođe ukazuje i na opasnost od pasivnosti EU po pitanju Tiranske platforme i mogućnosti stvaranja Velike Albanije.
Tokom razgovora sa Vučićem konstatovano je da je ta saradnja ima dobar tempo posebno u trgoviskoj ekonomskoj sferi.
Naveo je da obim robne razmene raste, kao i nivo investicija - koji je premasio 4 milijarde dolara.
"I to će se nastaviti", rekao je Lavrov takođe istakavsi i saradnju u oblasti energetike.
Imajući u vidu da je sastanak uprilicen povodom 180 godina od supostavljanja dipl odnosa između dve zemlje, Lavrov je naglasio da to ne znači da pre toga nije bilo niikakvih veza između Srbije i Rusije, kako kaže, te veze sežu duboko u prošlost, one su duhovne, religiozne i pravoslavne.
U tom kontekstu, naveo je da će sutra prisustvovati ceremoniji predaje mozaika u Hramu svetog Save dodajući da je reč o naporima uz blagoslov i ruske isrpske pravoslavne crkve i vlada obe države.
(Kurir.rs/Tanjug Foto: Dragana Udovičić)