Pravila neutralnosti interneta koje je Savezno veće za komunikacije (FCC) u SAD odobrilo 2015. godine trebalo je da obezbede slobodu i otvorenost interneta i spreče provajdere u sprovođenju njihovih sopstvenih pravila vezanih za brzinu interneta.
Provajderi bi u suprotnom svojevoljno mogli da usporavaju pristup nekim stranicama, servisima ili aplikacijama (npr. mogli bi da uspore brzinu Netflixa ili Facebooka), a ubrzaju neke druge ili favorizuju svoje servise.
Novi predsednik FCC kojeg je imenovao Tramp, Ađit Pai, smatra da putem neutralnosti interneta vlada pokušava da nametne sopstvena pravila kojima bi upravljala mrežom svih mreža, zbog čega je FCC u decembru poništio pravila o neutralnosti interneta.
Ova odluka, koja je naišla na brojne kritike, zvanično će stupiti na snagu 23. aprila, pa će biti zanimljivo videti kako će se konkretno odraziti na iskustvo korišćenje interneta.
Prema Paiju, ljudi ne treba da strahuju od posledica ove odluke jer ona neće ubiti internet niti demokratiju, kao što neće uticati na slobodu onlajn govora.
Ipak, brojni stručnjaci upozoravaju da će sada provajderi dobiti preveliku kontrolu nad načinom, odnosno brzinom distribucije internet sadržaja, i da bi ta odluka mogla da se odrazi i na narednu generaciju internet servisa, za čije će korišćenje biti potrebna velika brzina, tako da bi i oni mogli da plaćaju izvesnu sumu provajderima.
Kurir.rs/ Zimo.dnevnik.hr
Foto: Profimedia