Da mi je tada bila sadašnja pamet, nikad ne bih napravio album „Smrt fašizmu“. Imali smo probleme, morali smo na razgovore u Centralni komitet. Podrezali su mi krila
Saša Lošić Loša (53) otkrio je da je zbog albuma „Smrt fašizmu“ iz 1986. godine imao velikih problema s državom i da je umalo završio u zatvoru!
Frontmen Plavog orkestra prisetio se detalja iz karijere duge više od 30 godina. Pevač je istakao da su on i momci iz grupe najviše nedaća imali zbog albuma „Smrt fašizmu“, s kog se izdvojila pesma „Fa, fa, fašista nemoj biti ti“.
- To nam nije bila najbolja odluka. Da mi je tada bila sadašnja pamet, nikad to ne bih napravio. Prozivali su nas da smo negativna pojava u društvu, imali smo problema i morali smo da idemo na razgovore u Centralni komitet. Onda su mi se malo podrezala krila - rekao je Lošić za hrvatske medije i dodao da su ih mnogi krivili da je upravo Plavi orkestar upropastio rokenrol:
- Pitao me jednom tokom boravka na Hvaru mladić iz Splita da li sam ja Loša. Odgovorio sam da jesam, a on mi je rekao da sam uništio rokenrol. Nije bilo prijatno. Ipak, bilo je i onih lepih trenutaka. Bili smo toliko popularni da nekad nismo mogli normalno da hodamo ulicom, već nas je čuvala policija. Jednom sam otišao na odmor s prijateljima i preselo mi je. Spustio sam peškir na plažu, a oko mene se stvorila hrpa ljudi. Ništa bolje nije bilo ni po restoranima i kafićima. Jedino sam dobro prošao kad sam se sakrio u poštu da telefoniram menadžeru da dođe po mene jer je neizdrživo. Gospođa na šalteru uzviknula je radosno: „Zabranjeno pušenje!“ Ja sam joj rekao: „Ne, Plavi orkestar“. Ona me je hladno pogledala i okrenula glavu.
Bosanskohercegovački kantautor kaže i da je njihova najpopularnija pesma „Suada“ nastala sasvim slučajno:
- Bili smo na zabavi i tražili su od nas da sviramo nešto domaće. Gitarista Mladen Pavičić i ja smo otišli u kuhinju i rekli da ćemo da napravimo narodnjak, sve iz zafrkancije. Ja sam počeo: „Ti si meni sve“, a Pave je uskočio: „Ti mi daješ sve“. Pesmu smo napravili igrajući se, a kako je bila narodna, dali smo joj i narodno ime „Suada“. Vratili smo se i pesmu otpevali do kraja. Do kraja večeri odsvirali smo je 20 puta.
Kurir / Jelena Stuparušić
Foto: Damir Dervišagić, Printscreen