ČIJA JE HAŠKA DOKUMENTACIJA: I Republika Srpska ima pravo na nju, ali Tribunal ne nudi ni kopiju
Nakon 24 godine rada iza Haškog tribunala, osim presuda, ostali su i milioni stranica arhivske građe.
Ko ima pravo na nju, kome će pripasti i za šta ona treba i može da služi? Ovim pitanjima bavili su se gosti emisije "Ukrštenica".
Od polovine 2016. Haški tribunal organizuje niz javnih skupova i konsultacija sa predstavnicima zemalja regiona u vezi sa ovim nasleđem. Nijedna institucija Republike Srpske uprkos interesovanju Vlade, na te skupove nije pozivana.
Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata i ratnih zločina kaže da ono što treba da se naglasi je da je BiH državna zajednica dva entiteta.
"Ne možemo da imamo neravnomeran tretnam. Ako se jedan centar otvara u Sarajevu, isti takav treba da se otvorio u Banjaluci, pri tome postoji interesovanje Vlade Srpske", naveo je Kojić.
Mirsad Tokača. direktor Informaciono – dokumentacionog centra BiH rekao je da ni jedan papir neće doći u BiH, te da on već 15-ak godina na tome radi.
"Ono što će doći je digitalna kopija te arhive. Lično mislim da mi u BiH treba da napravimo što više informacionih cenata jer je to dragocena građa za suočavanje sa prošlošću", ocenjuje Tokača.
Advokat i član Tima odbrane generala Vojske Srpske Ratka Mladića, Miodrag Stojanović misli da je to pitanje razrešeno tako da će originalna arhiva ostati u posedu u Holandiji, a gde će ona fizički biti u toj zgradi ili na nekom drugom mestu, manje je bitno.
"Ključno pitanje je kako povezati tu arhivu", kaže Stojanović.
Kurir.rs/RTRS
Foto: RTRS
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
KURIR TV VESTI: KO ĆE BITI GRADONAČELNIK? Evo ko je najveći favorit u kladionicama!?