MADRID/PEKING/MANILA - Na Međunarodni dan žena, širom sveta danas se održavaju protesti žena zbog rodne neravnopravnosti.
U Španiji su otkazani polasci 300 vozova zbog štrajka zaposlenih u železnici, a dve od pet ministarki u španskoj konzervativnoj vladi, ministarka poljoprivrede Izabel Garsija Teherina i predsednica madridskog regiona Kristina Sifuentes, najavile su za danas minimum rada.
Štrajku se pridružila i glumica Penelope Kruz, koja je zbog toga otkazala planirane javne događaje i ostavila decu na brigu suprugu, glumcu Havijeru Bardemu. Feminističke grupe pozvale su žene da troše novac i da na jedan dan zapostave kućne poslove.
Mužu decu, pa na protest: Penelope Kruz i Havijer Bardem
Anketa čiji su rezultati objavljeni u listu "El Pais" pokazala je da 82 odsto ispitanika podržava štrajk, dok 76 odsto Španaca misli da žene u toj zemlji žive teže od muškaraca.
U Kini, studenti prestižnog Univerziteta Cinghua Međunarodni dan žena obeležavaju transparentima šaljive sadržine na temu predloženog ustavnog amandmana o odbacivanju ograničenja predsednika zemlje, a jedan transparent je nosio poruku da ni "mandat nečijeg momka ne bi trebalo da bude ograničen".
Istovremeno, stotine aktivistikinja u ružičastim i ljubičastim košuljama protestovalo je na Filipinima protiv predsednika Rodriga Dutertea, za koga tvrde da je među najgorim kršiocima prava žena u Aziji.
Skup u znak odbrane prava radnica zakazan je i u centru Seula, a slični protesti događaji su planirani i širom Azije, Bliskog istoka, Evrope i američkog kontinenta.
Međunarodni dan žena obeležava se u znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i marš više od 15.000 žena u Njujorku, koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa.
One su se izborile za sve žene: Klara Cetkin i Roza Luksemburg
Dan žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena socijalista, 8. marta 1910. godine u Kopenhagenu, na inicijativu Nemice Klare Cetkin, tadašnje liderke ženskog radničkog pokreta.
Kurir.rs/Tanjug
Foto: AP