Sudeći po najnovijim informacijama čini se da je misteriozni nestanak Amelije Erhart posle punih osam decenija rešen sa 99-odstotnom sigurnošću.
Slavna američka avijatičarka nestala je iznad Tihog okeana 1937. tokom pokušaja leta oko sveta. Erhartova i njen navigator Fred Nunan nikad nisu pronađeni, a misterija njihovog nestanka i danas privlači pažnju mnogih.
Javio se stručnjak za skeletnu biologiju s američkog univerziteta Tenesi koji je uveren da je rešio toliko dugu misteriju. Ričard Janc tvrdi da su kosti pronađene na ostrvu Nikumaroro upravo kosti nestale Erhartove, a u međuvremenu su poslate na analizu na Fidži posle čega su misteriozno nestale 1940. godine ali, Janc ih je uporedio sa kostima i zaključio da se mere poklapaju, piše Vašington Post.
"Uspeli smo da izmerimo dužinu kostiju kod kojih je to bilo moguće. Tri pronađene kosti s ostrva Nikumaroro uporedili smo sa merama Amelije Erhart i došli do vrlo sličnih rezultata. Male su šanse da bi neka druga osoba mogla da ima toliko sličnosti s kostima Erhartove", tvrdi Janc.
Naučnici su kosti s ostrva uporedili s 2.776 ljudi i našli samo njih 17 čije dimenzije odgovaraju više nego Amelijine.
Amelija Erhart je prva žena koja je avionom preletela Atlanski okean, kao putnik 1928. godine. Četiri godine kasnije sama je preletela Atlantik, a 1935. letela je od Havaja do Kalifornije 18 sati i 16 minuta. Nestala je 1937. tokom pokušaja leta oko sveta, krenuvši prema ostrvu Houlend.
Njen nestanak izazvao je jednu od najvećih potraga u istriji avijacije. Tražili su je 17 dana pretraživši 402.000 kvadratnih kilometara na šta su potrošili oko četiri miliona dolara, posle čega su američke vlasti odustale od istrage. U njenu čast je 1938. na ostrvu Houlend izgrađen svetionik.
Kurir.rs/Wasington Post/Index.hr
Foto: Profimedia