DA SE NE ZABORAVI

NASTRADALI U BOMBARDOVANJU 1999. GODINE: Položeni venci na mestu pogibije troje kineskih novinara

Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

BEOGRAD - Predstavnici Ambasade Kine, Ministarstva za rad, grada Beograda, položili su danas vence na mestu gde je u bombardovanju kineske ambasade na Novom Beogradu 1999. godine poginulo troje kineskih novinara.

Vence su položili ambasador Kine u Srbiji Li Mančang, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna Zoran Đorđević, gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

Troje kineskim novinara, dopisnici lista "Guang Ming Žibao" Sin Sing i Đi Đing i novinar agencije Sinhua Šao Junhuan, poginuli su u napadu NATO-a, 7. maja 1999. godine.

Foto: Tanjug/Filip Krainčanić
foto: Tanjug/Filip Krainčanić

Venci su, međutim, položeni danas jer je ovaj dan, kako je pojasnio amabsador Kine u Srbiji Li Mančang, po kineskom kalendaru posvećen preminulima i sećanju na one koji su dali život domovini.

Li je zahvalio Vladi Srbije, odnosno ministru za rad, i gradonačelniku Beograda što su polaganjem venaca na mestu nekadašnje ambasade da obeleže ovaj dan, kao i celom srpskom narodu i prijateljima iz Srbije što su, kaže, uvek uz kineski narod.

Ministar za rad Zoran Đorđević rekao je da, iako je prošlo dosta vremena, nismo zaboravili šta se dešavalo srpskom narodu 1999. godine.

On je zahvalio kineskom narodu na svemu što radi za Srbiju i poručio da Srbija pamti i večni je prijatelj kineskog naroda.

Foto: Tanjug/Filip Krainčanić
foto: Tanjug/Filip Krainčanić

Kako je dodao, ne želimo da izbrišemo sećanje na tadašnje događaje, jer smo u obavezi da praštamo, ali ne smemo da zaboravljamo.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali istakao je da je naša obaveza da vodimo računa i nikada ne zaboravimo one koji su tragično nastradali u bombardovanju, ne samo službenike Ambasade već sve koji su tada izgubili živote.

"Ali, naša velika obaveza je da gradimo mir, da Srbija bude faktor mira i stabilnosti u regionu, da se borimo za budućnost dece, tako što ćemo biti ekonomski jači", rekao je Mali.

Podvukao je da je posebna simbolika da se na mestu nekadašnje ambasade Kine, koju je neko srušio u bombardovanju, sada gradi novi Kineski kulturni centar.

"Neko je rušio i uništavao, a mi gradimo, razvijamo, menjamo, unapređujemo stvari. Za nešto više od godinu dana to će biti simbol pobede - pobede onih koji grade i rade i gledaju u budućnost, u odnosu na one koji su rušili i uništavali", rekao je Mali.

Foto: Tanjug/Filip Krainčanić
foto: Tanjug/Filip Krainčanić

Dodao je da imamo veliki broj zajedničkih projekata za kineskim prijateljima i da nikada nisu bili bolji Kine i Srbije, a naša je obaveza da te odnose gajimo.

"Da ne zaboravimo nikada na ono što se desilo pre 19 godina, ali da nastavimo dalje u bolju budućnost, da deci u amanet ostavimo lepšu Srbiju i Beograd", rekao je Mali.

U bombardovanju kineske Ambasade u Beogradu 7. maja 1999. godine, pored troje poginulih novinara, teško je povređena 21 osoba.

(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Tanjug/Filip Krainčanić)