Kosovo i Metohija

Stefanović:Sever Kosova deo budućeg političkog dijaloga

Status Srba i pitanje severa Kosmeta je definicija upravo dolazećeg dijaloga, koji pre svega mora da reši pitanje severa pokrajine tako da se obezbedi opstanak Srba i njihovih institucija, rekao je Stefanović

KOSOVSKA MITROVICA - Šef srpskog pregovaračkog tima Borislav Stefanović izjavio je da status Srba na KiM i pitanje severa Kosova moraju da budu poseban deo budućeg političkog dijaloga Beograda i Prištine.

Status Srba i pitanje severa Kosmeta je definicija upravo dolazećeg dijaloga, koji pre svega mora da reši pitanje severa pokrajine tako da se obezbedi opstanak Srba i njihovih institucija, rekao je Stefanović.

On je Radiju Kontakt Plus u Kosovskoj Mitrovici kazao da budući politički dijalog treba da omogući i to da se obezbedi šansa za povratak onih koji su proterani i da se potvrdi specifičnost severa Kosova koju prihvataju i u međunarodnoj zajednici.

"Taj zadatak neće biti jednostavan jer (kosovski premijer) Hašim Tači i ekipa u Prištini ne žele da vode dijalog sa Beogradom o, kako oni kažu, političkim temama i pokušavaju da naprave dijalog između Prištine i predstavnika Srba sa severa Kosova", rekao je on i dodao da je siguran da Priština u tome neće uspeti.

Govoreći o ideji podizanja dijaloga na "viši nivo", Stefanović je ocenio da je "problem što SNS i DS S šire dve opasne iluzije" od kojih je prva da se proces može vratiti pod okrilje SB UN, što je, kako je ocenio, neizvodljivo.

"U SB imate tri članice koje imaju pravo veta i koje su priznale nezavisnot Kosova i oni ne bi dozvolili da se to stavi na dnevni red", rekao je on, dodajući da je druga iluzija da predsedik Srbije Tomislav Nikolić ili Ivica Dačić, kao budući premijer, mogu da pregovaraju o statusu Kosova sa predstavnicima Prištine.

"Ne mogu da pregovaraju o statusu jer status Kosova je za njih rešen i to je za njih nezavisna država, a sa druge strane za nas status Kosmeta je rešen i Kosmet je neotuđivi deo Republike Srbije", naveo je Stefanović.

Prema tome, dodao je, ne vidim kakav bi to bio razgovor u kojem su dve strane toliko suprostavljene i "niti oni mogu nas da ubede, niti mi njih".

Stefanović smatra da će se stoga dijalog voditi upravo o pitanjima kao što je sever Kosova, "o regulisanju naših odnosa bez priznanja Kosova i Metohije".

On je u tom kontektu napomenuo da će biti sve teže biti da se balansira između zahteva EU po pitanju Kosova i evropskih integracija Srbije.

"Mi smo kao pregovarački tim, iako smo bili izloženi kritikama i stigmatizaciji svake vrste, imali mnogo veći manevarski prostor da izbegnemo priznanje nezavisnosti Kosova. Nijedan od sporazuma nije na bilo koji način priznao nezavisnost Kosova, niti je narušio naš ustav", tvrdi on.

Stefanović je dodao da ako nova Vlada Srbije smatra da ove sporazume treba poništiti, zato što su štetni za nacionalne interese ili da su protivustavni, da se on sa tim slaže.

On je ocenio da će se pritisci nastaviti, da će oni ići u pravcu ukidanja srpskih institucija i da će biti raznih pokušaja da se "kosovizuje" sever KiM, čemu se, kako napominje, moramo suprostaviti mudroom racionalnom politikom, građenjem konsenzusa u Srbiji i dogovorom sa međunarodnom zajednicom.

Šef beogradskog tima je istakao i da bi nesprovođenje dogovorenog tokom briselskog dijaloga moglo imati vrlo loše posledice, koje bi osetili Srbi koji žive južno od Ibra.

Njima bi, smatra on, značajno bio otežan život, a istovremeno Priština bi dobila opravdanje da nastavi sa daljim agresivnim akcijama prema Srbima, naročito prema onima koji žive na severu Kosova.