Nebo Cilj misije je da se u svemiru pronađu planete po veličini slične Zemlji na kojima bi mogao da postoji neki oblik života
Američka svemirska agencija (NASA) lansirala je superteleskop namenjen traganju za planetama veličine slične Zemlji i na kojima bi mogao da postoji život.
Teleskop nazvan TESS, po engleskoj skraćenici za tranzitni satelit za nadzor egzoplaneta, lansiran je u svemir raketom „Falkon 9“ američke kompanije „Spejs iks“ (SpaceX) iz Kejp Kanaverala na Floridi.
Život u svemiru
On će pregledati nebo najmanje naredne dve godine, počevši prvo od najbližih i najsvetlijih zvezda u nastojanju da pronađe i identifikuje planete oko njih.
Biće razmotrene stotine hiljada zvezda, a očekuje se da će hiljade egzoplaneta, planeta koje su van našeg solarnog sistema, biti pronađene odmah blizu nas. Veruje se da će biti pronađene razne planete, stenovite i ledene planete, vrući giganti i možda vodeni svetovi, a moguće i planete koje su između veličine Zemlje i Neptuna, ili čak i neka koja je blizanac Zemlji.
- Nebo će postati lepše, postaće fantastično kada budemo znali da postoje planete koje kruže oko zvezdi koje svetlucaju noću - rekao je Tomas Zurben, glavni direktor za nauku u NASA.
Voda daje život
On je rekao da će otkrića satelita teleskopa TESS i druge misije dovesti čovečanstvo bliže odgovoru na pitanje koje se postavlja hiljadama godina: Da li postoji život van Zemlje i ako postoji, da li je u obliku mikroba ili je napredniji? Ovaj teleskop neće tražiti sam život, nije za to koncipiran. On će tražiti planete koje su u orbiti neke zvezde gde temperature nisu ni suviše niske ni suviše visoke već taman za vodu, koja daje život.
Kurir / E.K.
Foto: NASA