KOTOR - Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković utvrdio je u postupku protiv OŠ “Njegoš” u Kotoru da je učiteljica omalovažavala, ponižavala i ošamarila učenika sa posebnim obrazovnim potrebama, čime su povređena prava deteta.
Ombudsman ističe da uprava škole nije ispoštovala odluku Zavoda za školstvo da se učitiljica suspenduje zbog neprofesionalnog odnosa prema učeniku prvog razreda.
Zamjenik ombudsmana Snežana Mijušković, navodi se da su u pritužbi roditelji upozorili da se učiteljica nepedagoški ophodi prema njihovom sinu i da mu se rugala i imitirala njegove postupke pred drugim roditeljima na roditeljskom sastanku.
“Roditelji u pritužbi navode da je učenik u aprilu 2017. godine radio testove kod kliničkog psihologa u Crnoj Gori prema kojima je okarakterisan da je spreman za pohađanje redovnog nastavnog programa. Ističu da su sa svim nalazima i izveštajima upoznati uprava škole, pedagog i učiteljica. Roditelji navode da je u septembru učiteljica udarila učenika pravdajući to time što je on nju (slučajno) gurnuo, sa čime je bio upoznat i školski pedagog”, ističe se ombudsman u mišljenju.
Dodaje se da su se roditelji žalili da učiteljica ne poštuje savete i sugestije Komisije za rad i postupanje sa učenikom, da je veoma neprijatna prema dečaku tokom nastave, viče na njega, podsmijeva mu se, cepa mu listove ukoliko ne nacrta nešto dobro, govori mu da je spor, prijavljuje drugim roditeljima kako je grub prema njihovoj deci.
“Učiteljica je sazvala roditeljski sastanak na kojem je jedina tema bio pomenuti učenik. Tom prilikom učiteljica ga je okarakterisala pred drugim roditeljima kao problematičnog, agresivnog, besnog, nekulturnog i tom prilikom ga omalovažavajući, gestovima oponašala rugala se, nakon čega je tražila od drugih roditelja pomoć u rešavanju problema”, kaže se u mišljenju.
Ombudsman navodi da su povodom navedene pritužbe pokrenuli ispitni postupak, zatražili i dobili izašnjenje na navode pritužbe od OŠ “Njegoš.
“Postupajući u konkretnom slučaju, Zaštitnik je utvrdio da je nesporno neadekvatno ophođenje učiteljice u odnosu na dete sa smetnjom u razvoju. Omalovažavanje detetove ličnosti i psihofizičkog integriteta je strogo zabranjeno kako nacionalnim propisima tako i svim međunarodnim aktima koji se neposredno i posredno odnose na decu.
Komitet takođe napominje da diskriminacija, po bilo kom osnovu, bilo da je otvorena ili skrivena, vređa ljudsko dostojanstvo deteta i u stanju je da podrije ili čak uništi sposobnost deteta da ima koristi od mogućnosti koje mu pruža obrazovanje.
Uprava škole je, na insistiranje roditelja, problem rešila premeštanjem učenika u drugo odeljenje, ali Zaštitnik smatra da je neprihvatljiva nesenzibilisanost prosvetnog radnika u odnosu na sadašnje, a i sve buduće učenike”, navodi se, između ostalog, u mišljenju Ombudsmana.
Kurir.rs/Dan
Printscreen Radiosarajevo.ba