POLITIKO: NEKOM MAJKA, NEKOM MAĆEHA! Evo ko dobija, a ko gubi zbog plana budžeta EU
BRISEL - Ko je srećan, ko tužan, a ko besan zbog predloga budžeta EU za period od 2021. do 2027. je tema kojom se bavi briselski portal Politiko, koji ističe da "duga bitka tek predstoji ali neki pobednici i gubitnici već se naziru".
Navodeći u podnaslovima uz odgovarajuće emotikone, ko je pobednik, a ko gubitnik u planu budžeta Evropske komisije, Politiko je kao srećne naveo baltičke poljoprivrednike.
Poljoprivrednici u Estoniji, Letoniji i Litvaniji pojavljuju se "na iznenađenje" kao pobednici. I dok će većina poljoprivrednika morati da "liže rane" zbog smanjenja od četiri odsto direktnih subvencija, baltički poljoprivrednici dobiće povećanje od 13.6 odsto.
Brisel planira da smanji novac zemljama koje su dobro radile posao do sada i da ga raspodeli na one koji nazadaju.
Zbog budžeta su besne Austrija, Danska, Holandija i Švedska. Te četiri zemlje suočavaju se s dvostrukim udarcem - od njih se traži da povećaju svoje nacionalne doprinose, a treba da izgube popuste koje dobijaju. Zvaničnici tih zemalja su negodovali, uz ucenu da je takav plan "daleko od prihvatljivog rešenja".
Predlog budžeta je usrećio vozače tenkova. Brisel planira da izdvoji 6,5 milijardi evra iz svog fonda "Connecting Europe", radi nadogradnje infrastrukture s ciljem obezbeđivanja da ona bude prikladna za teška vojna vozila.
"Tužni i besni" su britanski naučnici, koji će izaći iz programa EU posle 2020. godine.
Među srećicima su velike farmaceutske i inženjerske kompanije. Velika imena kompanija kao što su "Merk", "Fajzer", "Erbas" i "Talis" su među onima koje učestvuju u istraživačkom programu EU, i samo su neke od onih koje će imati koristi od budzetskog plana Komisije.
Brisel planira da milijarde evra da kompanijama koje sarađuju sa akademicima na poljima kao što je zdravstvo da bi se rešavali veliki izazovi s kojima se suočava Evropa.
Zbog predloga budžeta "tužni" su gradonačelnici i regionalni lideri zbog rezova u kohezijskim fondovima, koji služe za pomoć siromašnim regionima da bi sustigli one bogate. Ti rezovi iznosiće sedam odsto, a svoje negodovanje izneo je predsednik Saveta evropskih opština i regiona Stefano Bonakini. On je istakao da će to biti "gubitak od 41 milijarde evra za lokalne i regionalne vlade", piše Politiko.
Kurir.rs/Tanjug
Foto: Profimedia