Kosovo

Pacoli: Sever Kosova kao Dubai

Uvek smo spremni na razgovor i saradnju sa Srbima na severu. Predsednica Kosova je pokazala spremnost da se sretne sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem. Ja sam uvek verovao da bi u direktnom razgovoru lako došli do rešenja za probleme koji muče obe strane, rekao je potpredsednik kosovske vlade

FRANKFURT - Potpredsednik kosovske vlade i lider Alijanse za novo Kosovo Bedžet Pacoli pozdravio je nastavak dijaloga sa Beogradom, osudio nasilje nad Srbima za Vidovdan i predložio da sever pokrajine bude slobodna ekonomska zona, poput Dubaija.

"Uvek smo spremni na razgovor i saradnju sa Srbima na severu. Predsednica Kosova je pokazala spremnost da se sretne sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem. Ja sam uvek verovao da bi u direktnom razgovoru lako došli do rešenja za probleme koji muče obe strane“, kazao je on u intervjuu frankfurtskim "Vestima".

On je osudio incidente i napade na Srbe za Vidovdan.

"Ne sviđa mi se šta se desilo, i sa jedne i sa druge strane. Skidanje majica svakako nije dobra slika koja je o nama poslata u svet. Ali to je akcija koja je bila provocirana od strane posetilaca i ja hoću da verujem da će sledeći put biti bolje, i da se tako nešto nikada neće ponoviti“, istakao je on u vezi incidenata, rekavši da se moraju "lečiti rane", a ne stvarati nove.

Rešenjem za sever Kosmeta on smatra stvaranje slobodne ekonomske zone, poput zone Džebal Alija u Dubaiju.

"Sever je bolna tačka i bilo bi puno jednostavnije kada bi Kosovo direktno razgovaralo sa Srbima kako živeti dalje, ekonomski sarađivati, ukinuti granicu, omogućiti slobodno kretanje ljudi, robe i kapitala. Od 2007. se zalažem da se ekonomskim sredstvima reše mnogi problemi. Smatram da je na severu odavno trebalo da se interveniše investicijama", objasnio je Pacoli.

Na konstataciju da nije moguće postići dogovor sa Srbima na severu ukoliko se spominje državnost Kosova, on je rekao da se zbog toga zalaže za razgovore.

"Na severu su i Srbi i Albanci, a tu su i kriminalne grupe koje su dobro povezane i dobro zarađuju i štete i srpsku i kosovsku ekonomiju. Ja sam ubeđen da su građani umorni od takvog života“, naglasio je on.

Pacoli je dalje izrazio spremnost da započne dijalog sa Srbima na severu Kosmeta, ako mu kosovski premijer Hašim Tači poveri tu ulogu.

"Ja sam spreman da odmah idem i razgovaram. Za mene su Srbi ravnopravni građani Kosova i zaslužuju rešenje za bolju budućnost“, poručuje on, dodajući da je potrebno naći rešenje za sever koji je dugo bio van ičije kontrole.

Kosovska vlada, prema njegovim rečima, ima plan za punu integraciju severa pokrajine.

Što se tiče njegovog predloga bescarinske zone na severu, Pacoli je istakao da se videlo da se silom problemi ne rešavaju.

"Videli smo i da niko nije bio spreman da sedne i razgovara. Ja se ne bih štedeo, sve bih dao od sebe da slobodna ekonomska zona profunkcioniše. I međunarodna zajednica bi imala koristi, jer bi mogla da novac koji troši na policiju uloži u proizvodnju“, dodao je on.

"U praksi, slobodna ekonomska zona bi obuhvatila severni deo Kosova, unutar takozvane današnje virtuelne granice severa, uključujući i južni deo Mitrovice. Ona bi u narednih 20 ili 30 godina mogla da donese nekoliko hiljada novih radnih mesta godišnje. Jer, ako neki proizvođač Nemačkoj plaća do 50 odsto poreza, a u slobodnoj zoni jednom plaća porez od 5 procenata - to je za njega raj! Kao uzor bi se mogao uzeti Džebal Ali u Dubaiju“, obrazložio je svoj predlog.

Upitan da li u kosovskoj vladi ima podršku za ove ideje Pacoli je rekao da o tome uvek govori, ali da se na vladi o tome nije pričalo jer se uvek htelo da se problem reši u dogovoru sa međunarodnom zajednicom.

Sada je, prema njegovim rečima, došlo vreme da Kosovo preuzme "budućnost u svoje ruke".

Kada slobodna ekonomska zona zaživi, niko u Prištini, Mitrovici ili Beogradu neće primat davati politici nego ekonomskom razvoju, uveren je Pacoli.

Investitori, kako je dodao, čekaju, i navodno ga pitaju kada će se stvoriti uslovi za njihovo poslovanje u ekonomskoj zoni.

"Kada bi oni došli i raspisali konkurs za radna mesta, garantujem da bi se mnogo ljudi prijavilo i da ne bi ni primetili da postoji takozvana "granica" na Ibru“, poručuje Pacoli.